15.1 C
Switzerland
More

  Kur përqafimet nuk mjaftojnë: pse disa mace kanë nevojë për më shumë nga ne

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Respekti, themeli i marrëdhënieve

  Elementi kyç në çdo marrëdhënie është respekti; humbja e...

  Ndryshoni perspektivën në romancë!

  Kini pritshmri realiste për marrëdhëniet dhe romancën Dashuria nuk është...

  Jeni së bashku për arsyet e duhura

  Mësimet e dashurisë Para se të fillojmë të flasim për...

  Kërkoni pozitivetin: Mësim për çiftet e reja

  Një udhëzim për të forcuar marrëdhënien në çift Shumë çifte...

  Lumturia që kërkoni është tashmë këtu!

  Kam qenë një kërkues i lumturisë për shumë, shumë...

  Teilen

  Gjuetia e maceve luksoze: këshilla për macet e lumtura

  Në mënyrë që bashkë jetuesit tanë me gëzof të jetojnë një jetë të lumtur dhe të shëndetshme, është thelbësore t’u ofrojmë atyre mundësi të rregullta për të eksploruar dëshirën e tyre për të eksploruar dhe instinktet e tyre natyrore të gjuetisë. Loja është thjesht pjesë e mbajtjes së maceve në një mënyrë të përshtatshme për speciet dhe jo vetëm që përfaqëson një mënyrë për të larguar mërzinë ose reduktimin e stresit, por gjithashtu promovon aftësinë fizike dhe përdorimin mendor të tigrit të shtëpisë tonë. Por për të zgjedhur lodrën e duhur dhe për të përcaktuar kohën optimale të lojës, këshillohet të përdorni këshilla profesionale. Pikërisht këtu hyn në lojë veterinerja Stefanie Staack, e cila ka këshilla të vlefshme për mbajtjen e maceve ndërsa ato janë duke luajtur.

  Në Gjermani, putrat prej kadifeje gëzojnë një status të lartë si të preferuarat e kafshëve shtëpiake! Rreth 25% e të gjitha familjeve ndajnë shtëpinë e tyre me një mace. Edhe unë jam një nga pronarët me fat dhe macja ime me humor Maine Coon pasuron shtëpinë time. Megjithatë, është e rëndësishme për mua të siguroj që shoku im besnik jo vetëm të argëtohet, por edhe të mund të bëjë një jetë të shëndetshme. Kjo është arsyeja pse iu drejtova veterinerit Stefanie Staack për të folur rreth fitnesit dhe aktiviteteve të përshtatshme për speciet për macet. Ndërsa macet në natyrë kanë lirinë dhe mundësinë për të ndjekur kureshtjen dhe nevojat e tyre natyrore si gjuetia dhe ngjitja, shpesh duke udhëtuar me kilometra larg, macet e brendshme duhet të pajisen me mobilje dhe aktivitete të veçanta për të ruajtur shëndetin e tyre fizik dhe mendor. Në fund të fundit, mirëqenia e miqve tanë me gëzof duhet të jetë gjithmonë e para.

  Përshtatet në apartament: Si ta stërvitni macen tuaj

  Macet e brendshme e kanë më të vështirë të bëjnë ushtrime të mjaftueshme. Hapësira e kufizuar e bën edhe më të rëndësishme që të krijoni një mjedis për macen tuaj që i ofron asaj stimulim të mjaftueshëm. Stefanie Staack e di: Një mjedis me stimul të ulët nuk është shtëpi për një mace! Pra, sigurohuni që të keni lehtësira të përshtatshme si një shtyllë e madhe gërvishtëse dhe shumë mundësi ngjitjeje. Nuk duhet të mungojnë as retreatet dhe një vrojtim i ngritur dhe një ndenjëse e rehatshme pranë dritares janë të domosdoshme. Raftet e vogla ose vendkalimet e bëra me dërrasa druri në mure ofrojnë mundësi shtesë. Ka shumë produkte në tregtinë e kafshëve shtëpiake, të tilla si shtylla sizale ose ura varëse, për t’i siguruar maces tuaj shtëpinë e përsosur. Tualeti është gjithashtu i rëndësishëm: mos përdorni tualet me kapak, pasi maces suaj i pëlqen të ketë një pamje të gjithanshme. Këtu, një hapësirë ​​e hapur është shpesh më praktike për të dashurit tuaj. Nga rruga, enët e ushqimit dhe ujit duhet të ndahen në mënyrë që macja juaj të mos ketë nevojë të bëjë biznesin e saj në zonën e të ushqyerit. Si përmbledhje, kur i siguroni maces tuaj të brendshme një mjedis miqësor për macet, i garantoni asaj ushtrime adekuate dhe një shtëpi të lumtur.

  Argëtim dhe lojëra: Si ta mbani macen tuaj të lumtur dhe aktive

  Thjesht ofrimi i mobiljeve për macen tuaj të dashur nuk mjafton. Një pronar aktiv i maceve duhet të kujdeset edhe për argëtimin e tyre – kjo do të thotë të luajë! Veterineria Stefanie Staack thekson se stërvitja është thelbësore për t’i mbajtur macet në formë fizike. Megjithatë, macet e brendshme shpesh nuk kanë mundësi ta bëjnë këtë. Për këtë arsye, është edhe më e rëndësishme që macet të luajnë rregullisht dhe të ushqehen siç duhet. Kur luan, macja duhet të vëzhgojë, të gjykojë distancat, të shikojë në kohën e duhur, të balancojë dhe të vrapojë përreth – e gjithë kjo sfidon kafshën fizikisht dhe mendërisht dhe promovon zhvillimin e saj. Loja e rregullt madje mund të ketë një ndikim pozitiv në peshën e maces, ngjashëm me njerëzit.

  Sidomos për macet që jetojnë vetëm, është e rëndësishme të siguroheni që të kenë hapësirë ​​dhe aktivitete të përshtatshme. Ju gjithashtu mund të konsideroni marrjen e një kafshe të dytë. Dy mace mund të luajnë dhe të shoqërohen së bashku, por përsëri, është e rëndësishme të kaloni kohë me to rregullisht për të zhvilluar një lidhje të fortë. Në fund të fundit, ju zotëroni një mace sepse e doni atë dhe kënaqeni duke bashkëvepruar me të. Të luash rregullisht dhe të kalosh kohë me macet forcon lidhjen midis njeriut dhe kafshës, siguron një puthje të lumtur prej kadifeje dhe është një mënyrë e mrekullueshme për të pasuruar njëri-tjetrin.

  Vetmia te macet: Pse është e padukshme, por e rrezikshme

  Macet janë mjeshtra në artin e gjumit, por ato vuajnë nga vetmia dhe neglizhenca po aq sa ne njerëzit. Këto probleme mund të shfaqen në sjellje të padëshirueshme si agresioni, papastërtia dhe infeksionet e përsëritura të fshikëzës. Fatkeqësisht, ekziston një keqkuptim i përhapur se macet janë të vetmuara dhe mund të sundojnë shtëpitë e tyre si putra prej kadifeje gjatë gjithë ditës. Megjithatë, ky është një mit. Macet e brendshme në veçanti kanë standarde të larta dhe kanë nevojë për kontakt njerëzor dhe vëmendje të dashur. Po, macja juaj është më shumë se thjesht një dekorim i bukur në divan. Macet më të vjetra preferojnë përqafimin dhe përkëdheljen, ndërsa macet e reja duan të luajnë dhe të ndërveprojnë. Edhe pse macet nuk mund të flasin, ato mund të na dëgjojnë dhe të kuptojnë tonin e zërit dhe të folurit tonë. Prandaj është e rëndësishme të investoni kohë dhe dashuri në një mjedis të dashur për putrën tuaj të vogël prej kadifeje.

  Rëndësia e rutinave për macet e lumtura

  “Macet e duan kur loja dhe rutina e tyre e përditshme janë të parashikueshme”, shpjegon Staack. Prandaj është e këshillueshme që të vendosni kohë fikse të lojës, të ngjashme me oraret e ushqimit. Seancat e lojës prej 10 minutash ose më shumë janë optimale, por macet më të vjetra dhe më pak aktive mund të përfitojnë nga seancat tre minutëshe. Për macet e reja dhe lozonjare, nga ana tjetër, mund të konsiderohen kohë më të gjata loje deri në gjysmë ore.

  Aufmerksamkeit brauchen_01Lodra e preferuar ndryshon nga macja në mace, kështu që ia vlen të provoni variacione të ndryshme. Lodrat me madhësi të miut janë ideale, por nuk këshillohet ta tundni lodrën mu përpara hundës së maces. Në fund të fundit, zogjtë në natyrë nuk fluturojnë rreth e rrotull drejtpërdrejt para grabitqarëve – gjahu shumë i lehtë thjesht nuk është mjaft emocionues.

  Purrfect Playtime: Si ta argëtoni macen tuaj në nivelin më të lartë

  Ka mënyra të panumërta për të argëtuar putrat tona të dashura prej kadifeje dhe në të njëjtën kohë për të ofruar shumëllojshmëri. Sigurisht që nuk duhet të mungojnë klasikët si minjtë lodrash dhe shufrat e maceve, por jashtëzakonisht efikas është edhe përdorimi i objekteve të përditshme. Kush do ta kishte menduar se kutitë e thjeshta, një copë fije apo edhe një gështenjë mund të ngjallnin kaq shumë kureshtjen e maceve tona?

  Por tani bëhet edhe më interesante: A keni dëgjuar për dërrasat e maceve? Këto mund të blihen ose të bëhen vetë. Ata kërkojnë shkathtësi dhe përqendrim nga macja për të gërmuar ushqimet nga tuba të ndryshëm ose midis tapave të gomës. Mundësitë janë të pafundme nëse keni në dorë vetëm karton vezësh, paketim toffifee, tuba letre higjienike ose letër shtëpiake. Përveç faktit që bëhet një lodër individuale, është gjithashtu jashtëzakonisht e lirë.

  Është e rëndësishme që gjithmonë t’i përgjigjeni preferencave të maces tuaj dhe të provoni lodra të reja. Megjithatë, për të ruajtur interesin për lodrën, lodra duhet të hiqet pas disa javësh. Kjo e mban lodrën interesante dhe zgjon gjithmonë kureshtjen e koteleve tona.

  Surprizoni miqtë tuaj gëzofë me lodra të reja dhe individuale dhe bëjini momentet e tyre të lojës një eksperiencë të paharrueshme!

  Lodra për macet: Si ta mbani shtëpinë tuaj të lumtur dhe të sigurt

  Siguria dhe mirëqenia e maceve tona të dashura është e domosdoshme dhe lodrat luajnë një rol të rëndësishëm në këtë. Prandaj, një veteriner me përvojë thekson se lodrat nuk duhet të përmbajnë kurrë rruaza, pupla ose pompone që mund të gëlltiten. Fatkeqësisht, megjithatë, ka shumë produkte në treg që nuk i plotësojnë këto kërkesa. Por mos u shqetësoni, shumë dyqane kanë staf të ditur që janë të lumtur t’ju ndihmojnë të zgjidhni.

  Për lodrat e maceve, duhet të mbështetemi në produkte të qëndrueshme që nuk janë shumë të mprehta dhe nuk kanë erë kimike. Duhet të shmangim patjetër sendet plastike që mund të copëtohen. Lodrat që mund të mbështillen rreth qafës ose putrave të maces gjithashtu nuk rekomandohen. Për të shmangur aksidentet, duhet të sigurohemi gjithashtu që lodra të mos jetë e shtrirë pa mbikëqyrje, veçanërisht nëse macja jonë është më vete.

  Tani tek një temë e rëndësishme që veterineri thekson në veçanti: treguesit lazer. Këto mund të dëmtojnë shpejt sytë e ndjeshëm të maces. Gjithashtu, mund të jetë shumë zhgënjyese për kafshën pasi pika mund të zhduket në çdo kohë. Por në vend që ta shmangim lodrën krejtësisht, duhet të sigurohemi që rrezja e dritës të mos jetë shumë e fortë.

  Si përmbledhje, duhet të jemi gjithmonë të vetëdijshëm se lodrat që blejmë për macet tona duhet të jenë të sigurta dhe argëtuese. Le të mbajmë gjithmonë një sy tek macet tona dhe të sigurohemi që ato të jenë të shëndetshme dhe të lumtura ndërsa shijojnë lodrat e tyre.

  Beteja e koteleve: Udhëzuesi i fundit i betejës

  Kur vjen puna për të krijuar fundin e një dueli emocionues macesh, Stefanie Staack e di se çfarë është e rëndësishme: ndalesat e papritura janë tabu, sepse ato mund të shkaktojnë zhgënjim në putrat tona të dashura prej kadifeje. Në vend të kësaj, ajo rekomandon që loja të zbehet butësisht duke e lëkundur shufrën më ngadalë herë pas here. Së fundi, në fazën e “Ftohjes”, macen mund ta mbani të zënë me snack roll ose dërrasa lodrash plot surpriza të shijshme, në mënyrë që të shpërblehet pas lojës. Në këtë mënyrë, përfundimi i duelit është një kënaqësi e vërtetë për miqtë tanë gëzofë dhe i lë të kënaqur.

  spot_imgspot_img