11 C
Switzerland
More

  Udhëzuesi përfundimtar: Si të mbështesni ruajtjen e natyrës me një kuti lakuriqi nate

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Të rrezikuar në mënyrë kritike: Realiteti i trishtuar i lakuriqëve të natës në Gjermani

  Në Gjermani jetojnë 25 lloje të ndryshme lakuriqësh nate, por fatkeqësisht të gjithë kanë një gjë të përbashkët: të gjithë janë në listën e kuqe të kafshëve të kërcënuara me zhdukje. Shkatërrimi i pamëshirshëm i habitateve të tyre natyrore dhe vdekshmëria e pamëshirshme e insekteve po e bëjnë gjithnjë e më të vështirë mbijetesën e këtyre gjitarëve fluturues. Megjithatë, ne mund të ndihmojmë në ndryshimin e fatit të tyre dhe parandalimin e zhdukjes së tyre. Ne kemi mundësinë të bëjmë pjesën tonë dhe të krijojmë ndryshime pozitive së bashku.

  “Në vitet e fundit, lakuriqët e natës kanë luftuar me sfida që duken të pakapërcyeshme. Efektet e ndryshimeve klimatike janë veçanërisht shkatërruese për kafshët e reja: ata nuk guxojnë të lënë foletë e tyre për shkak të verës gjithnjë e më të nxehtë dhe ngordhin. Turbinat e erës dhe pesticidet gjithashtu kërcënojnë kafshët e natës dhe burimet e tyre ushqimore. Ky mund të duket si një skenar i pashpresë në fillim, por ne mund të bëjmë një ndryshim duke u siguruar lakuriqëve të natës vende të reja fshehjeje. Do të donim t’ju tregonim se si ta bëni këtë një sukses.”

  Zgjimi pranveror i lakuriqëve të natës: Një kohë eksituese!

  Stina e pranverës është një ngjarje emocionuese për shumë lloje të lakuriqëve të natës, pasi kjo është kur çiftëzohen dhe lindin. Nëse po mendoni të krijoni një vend foleje për këto krijesa magjepsëse, ka disa pika kyçe për t’u marrë parasysh për t’u siguruar që përpjekjet tuaja të jenë të suksesshme.

  Para së gjithash, vendndodhja është vendimtare. Pavarësisht nëse zgjidhni një pemë ose një mur shtëpie, një gjë është e sigurt: kutia e foleve nuk duhet të ekspozohet ndaj rrezeve të diellit direkte. Përndryshe, gjatë verës, brenda nxehet në mënyrë të pakëndshme dhe lakuriqët e natës që jetojnë atje nxehen dhe ndihen të parehatshëm. Gjithashtu duhet të siguroheni që të mos ketë burime shqetësuese drite ose zhurme gjatë natës për të mbrojtur habitatin e kafshëve.

  Një aspekt tjetër i rëndësishëm është shtegu i qartë i hyrjes: varni kutinë në rrjedhën e rrëshqitjes dhe në një lartësi prej rreth katër deri në pesë metra për t’u dhënë lakuriqëve hapësirë ​​të mjaftueshme për të fluturuar. Ju gjithashtu mund të jeni i sigurt se grabitqarët si macet ose kunadhe nuk kanë qasje në apartamente. Kur vendosni kuti të shumta, përdorni qoshe dhe pika të ndryshme kardinal për t’u dhënë lakuriqëve të natës zgjedhje të ndryshme.

  Me këto këshilla dhe truke do të mbuloni të gjithë elementët e rëndësishëm që u ofrojnë lakuriqëve tuaj një shtëpi ideale. Zbuloni bukurinë dhe përfitimet e këtyre kafshëve të jashtëzakonshme dhe ndihmojini ata të gjejnë një shtëpi të sigurt dhe të rehatshme.

  Kutia e folesë është e pajisur në mënyrë perfekte për të përmbushur nevojat e lakuriqëve të natës. Me një pjerrësi praktike të jashtëqitjes, siguron që jashtëqitja të mos mbetet në kuti, por të bjerë e sigurt poshtë. Për këtë arsye, ne rekomandojmë varjen e kutisë së shpendëve larg dritareve, ballkoneve, oborreve ose vendeve të ndenjës. Megjithatë, nëse doni të krijoni një hapësirë ​​të përsosur për lakuriqët e natës, kutia e folesë është një mënyrë e shkëlqyer për të mbështetur sezonin e tyre të shumimit. Me pak vëmendje, ju mund të siguroni një shtëpi të sigurt dhe mikpritëse për këto krijesa magjepsëse. Një këshillë tjetër e dobishme: zakonisht nuk keni nevojë të pastroni një kuti të hapur lakuriqësh. Nëse ende dëshironi ta bëni këtë, ju lutemi zgjidhni kohën e duhur kur lakuriqët e natës nuk janë të zënë me mbarështim ose letargji. Gjithashtu kushtojini vëmendje ndalimit të shqetësimeve sipas § 44 të Aktit Federal të Ruajtjes së Natyrës (BNatSchG).

  Vdekja zvarritëse: Si i kërcënon lakuriqët e natës mungesa e ushqimit

  Lakuriqët e natës janë në rrezik! Mungesa e ushqimit dhe habitatit të tyre është e vështirë për ta. Por ne mund t’ju ndihmojmë! Duke krijuar vende të përshtatshme foleje dhe duke promovuar popullsinë vendase të insekteve, ne mund të kontribuojmë në mbrojtjen e specieve. Bimë të tilla si miza e kampionit dhe aguliçe e mbrëmjes lulëzojnë natën dhe për këtë arsye janë burime të përsosura energjie për lakuriqët e natës. Por barëra të tilla si nenexhiku, sherebela dhe balsami i limonit janë gjithashtu magnet të vërtetë të insekteve. Shkurre miqësore me insektet si jargavani i verës ose murrizi ofrojnë një shumëllojshmëri burimesh ushqimore për lakuriqët e natës. Është përgjegjësia jonë të veprojmë dhe të mbështesim këto krijesa magjepsëse. Së bashku mund t’i shpëtojmë lakuriqët e natës nga zona e tyre e rrezikshme!

  Kutitë e foleve të lakuriqëve të natës: Krijoni Parajsën tuaj të Lakuriqëve!

  Pse të blini kuti të shtrenjta foleje lakuriqësh nate kur mund t’i ndërtoni lehtësisht vetë? Lakuriqët e natës kanë kërkesa modeste në shtëpitë e tyre. Me disa vegla të thjeshta si druri i certifikuar ekologjikisht, vida dhe vegla të tilla si bashkim pjesësh figure, kaçavidë pa kabllo, trap dhe skedar druri, çdokush mund të ndërtojë një vend të sigurt veror ose dimëror për lakuriqët e natës. Naturschutzbund Deutschland e.V. ofron një video të kuptueshme me udhëzime hap pas hapi. Gjithçka që ju nevojitet për ndërtimin është një masë shirit, një laps, një furçë dhe vaj liri. Trajektorja e lehtë për ulje pa probleme e bën kutinë e lakuriqëve të natës të bërë në shtëpi veçanërisht tërheqëse për miqtë tanë fluturues. Me këtë njohuri, ju mund të bëni diçka për t’i mbrojtur këto kafshë dhe ta shijoni në të njëjtën kohë. Pra, çfarë po prisni? Merrni mjetet dhe ndërtoni një shtëpi për lakuriqët e natës!

  spot_imgspot_img