11 C
Switzerland
More

  Si ta kaloni ftohjen shpejt

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Pesë hile që funksionojnë

  Rastet e “super të ftohtit” po vazhdojnë të përhapen, me shumë persona që përjetojnë simptomat klasike të ftohjes dhe gripit, pavarësisht se dimri i ka ardhur fundi. Simptomat më të zakonshme përfshijnë dhimbje koke, kollë dhe dhimbje të fytit, shumica e të cilave nuk kanë shërime të menjëhershme.

  Por cilat të ashtuquajtura “hile” do t’ju ndihmojnë ta kapërceni më shpejt sëmundjen?

  Dr Rachel Ward tha për Express.co.uk: “Një ftohje është një infeksion viral, që trupi juaj duhet të luftojë. Njerëzve mund t’u duket qetësuese supa, lëngjet ose mjalti dhe limoni, por është me të vërtetë preferenca personale se çfarë ndihmon në qetësimin e simptomave tuaja. Nuk ka asnjë ilaç të vetëm shtëpiak, që dihet të jetë më i mirë se të tjerët.”

  Ndjenja e ngrohjes fizike nga lëngu dhe supa është e mjaftueshme për ta bërë këdo të ndihet më mirë, por rezulton se përfitimet ushqyese mund të kenë një efekt pozitiv edhe në trupin tuaj. Lëngu i kockave është i mbushur me lëndë ushqyese – duke përfshirë xhelatinë, kolagjen dhe një mori vitaminash dhe mineralesh – të gjitha këto janë thelbësore për të ushqyer sistemin tretës ndërsa luftoni një infeksion. Sipas BBC Good Food, gatimi i kockave me inde kyçesh mbi to (si qafa, kyçet, brinjët ose trupi i mbetur i një pule të pjekur) mund të ndihmojë trupin të riparojë dhe rindërtojë indet lidhëse, duke reduktuar inflamacionin.

  Përfitimet vijnë nga xhelatina, glukozamina dhe kondroitina që përmbahen brenda indeve të cilat lëshohen në lëng dhe absorbohen nga trupi ynë. Konsumimi i këtyre lëndëve ushqyese është një nga mënyrat më natyrale për të ndihmuar të ngriheni më shpejt në këmbët tuaja pas një periudhe sëmundjeje. Ka shumë përfitime fizike dhe mendore nga ajri i pastër, por ai shpesh shmanget gjatë luftimit të ftohjes ose gripit të zakonshëm, nga frika e ftohjes në muajt e ftohtë.

  erkältung

  Ajri i pastër është një nga mënyrat më të lehta për të reduktuar bllokimet e rënda dhe për të pastruar kokën, por ka një arsye tjetër pse duhet të përpiqeni të dilni jashtë për të reduktuar simptomat e pakëndshme. Duke folur për Hello!, nutricionistja Sarah Flower tha: “Kur bëhet fjalë për të luftuar një ftohje, vitamina D është thelbësore për të ndihmuar në rregullimin e një reagimi imunitar. Gjatë muajve të ftohtë, shumë njerëz kanë mungesë të vitaminës D, sepse qëndrojnë brenda duke shmangur motin. Por ju duhet të siguroheni që të ekspozoheni ndaj rrezeve UVB të diellit, duke dalë jashtë për të paktën 15 minuta në ditë, edhe nëse është e ftohtë”.

  Mjaltë dhe limon

  Shumë ilaçe të ftohjes dhe gripit janë të aromatizuara me mjaltë dhe limon, dhe ka një arsye të mirë edhe për këtë. Ndërsa një lugë mjaltë dhe një pikë lëng limoni të freskët nuk do t’ju heqin simptomat, ato mund të ofrojnë lehtësim nga dhimbjet e fytit. Mjalti mund të përzihet në ujë të nxehtë me lëngun e një limoni të freskët, ose thjesht të hidhet me lugë në gojë vetë. Një lugë e vogël me mjaltë ka rezultuar veçanërisht efektivë te fëmijët, me një studim të vitit 2012 që arriti në përfundimin se tregoi një përmirësim në gjumin e tyre dhe reduktim të kollitjes gjatë natës.

  erkältung

  Shtimi i një shtrydhjeje me lëng limoni të freskët në lëngje thelbësore si uji ose çaji bimor është një mënyrë tjetër për të qetësuar dhimbjen e fytit, megjithëse ka pak prova për të vërtetuar efektivitetin e tij si një kurë për simptoma të tjera. Hidratimi është thelbësor për të përditësuar trupin tuaj dhe ta mbajmë atë të funksionojë gjatë gjithë kohës. Megjithatë, është veçanërisht i rëndësishëm kur jeni duke luftuar me një sëmundje. E akredituar nga faqja e internetit Healthline tha: “Çaji i nxehtë, uji, supa e pulës dhe lëngjet e tjera do t’ju mbajnë të hidratuar, veçanërisht nëse keni temperaturë. Ato gjithashtu mund të ulin mbingarkesën në gjoks dhe kanalet e hundës, në mënyrë që të mund të frymëzoni lehtë”.

  Duhet të jeni të kujdesshëm për të shmangur kafeinën dhe alkoolin pasi ato mund t’ju lënë të pa hidratuar dhe të ndërhyjnë në gjumin tuaj, gjë që është thelbësore për një shërim të shpejtë. Dr. Ward tha: “Duke u kujdesur për veten, duke u hidratuar mirë, duke marrë paracetamol për të mbajtur temperaturën tuaj të ulët dhe të pushoni, ju do të ndihmoni veten të shëroheni nga një ftohje ose sëmundje”. Nëse merrni vitaminë C rregullisht, simptomat tuaja të ftohjes mund të zhduken më herët. Megjithatë, rritja e marrjes kur jeni të sëmurë nuk ka gjasa të ketë një efekt të rëndësishëm.

  Një përmbledhje e studimeve të vitit 2013 zbuloi se suplementet e rregullta (një deri në dy gramë në ditë) reduktuan kohëzgjatjen e një ftohjeje tek të rriturit me tetë për qind dhe tek fëmijët me 14 për qind. Marrja e vazhdueshme ditore e vitaminës C është vërtetuar gjithashtu se zvogëlon ashpërsinë e ftohjes në përgjithësi, megjithëse ju duhet ta përdorni këtë si një taktikë parandalimi – jo një kurë.

  spot_imgspot_img