14.1 C
Switzerland
More

  Kanella dhe mjalti si një ilaç natyral

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  3 fakte të hidhura rreth takimeve

  Të kesh pritshmëri realiste bën që takimet të jenë...

  Kur ju dhe partneri juaj ndiheni si shokë dhome

  Modeli i tërheqjes reciproke dhe si çiftet mund ta...

  Shkenca thotë që të mos flini tepër gjatë fundjavës

  Vonesa sociale nga ndryshimi i kohës së zgjimit mund...

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Teilen

  Ky kombinim ul nivelin e kolesterolit në gjak, dy orë pas konsumimit

  Kanella dhe mjalti, të kombinuar së bashku, kanë përdorur në mjekësi për shekuj me radhë. Është treguar që këto dy barna natyrore reagojnë së bashku, duke formuar përbërje të reja që mund të përmirësojnë ndjeshëm shëndetin. Për shembull, një paste e bërë me mjaltë dhe pluhur kanelle mund të ndihmojë në zvogëlimin e kolesterolit në arterie dhe mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut për sulmin në zemër.

  Kjo mund të përdoret duke e përhapur në bukë çdo mëngjes dhe duke e hajtur rregullisht si pjesë e mëngjesit. Përdorimi i rregullt i këtyre substancave ndihmon në mbajtjen e frymëmarrjes së shëndetshme dhe në forcimin e lëvizjes muskulare dhe ritmike të zemrës.

  Artrit

  Pacientët me artrit mund të pinë një gotë ujë të nxehtë çdo ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje, shtuar me dy lugë miell dhe një lugë çaji me pluhur kanelle. Nëse merret si zakon, artriti kronik mund të përmirësohet.

  Përmirëson tretjen dhe lufton aciditetin

  Një filxhan ujë të ngrohtë me një lugë mjaltë dhe kanellë, mundësisht 20 minuta para drekës, ndihmon në reduktimin e aciditetit dhe gjithashtu në tretjen e ushqimeve të rënda.

  Gripi dhe ftohjet

  Një shkencëtar në Spanjë ka treguar se mjalti përmban një përbërës natyral që eliminon mikroorganizmat e gripit dhe mbrojtë pacientët nga ftohja.

  Jetëgjatësi

  Çaji që bëhet nga mjalti dhe pluhuri i kanellës, nëse konsumohet rregullisht, zvogëlon dëmet që shkakton plakja e indeve. Merrni katër lugë mjaltë, një lugë pluhur kanellë dhe tre gota ujë të valë për të bërë një çaj. Pini 1/4 filxhan, 3-4 herë në ditë. Ky çaj mbajti lëkurën tuaj të freskët dhe zvogëlon dëmet që shkaktojnë radikalet e lira dhe plakja e indeve, duke zgjatur periudhën e jetës.

  Fyt i qetë

  Vetitë antibiotike dhe anti-inflamatore të saj ndihmojnë në trajtimin e faringut, amigdalës, afonisë, disfonisë etj. Vendosni një lugë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe piqni në grrënjka të vogla duke bërë gargarë.

  Cinnamon

  Infeksionet e fshikëzës

  Merrni dy lugë pluhur kanellë dhe një lugë gjelle mjaltë; vendosini në një gotë me ujë të ngrohtë dhe pini normalisht. Ju do të shkatërroni mikroorganizmat në fshikëz.

  Kolesteroli

  Dy lugë mjaltë dhe tre lugë çaji me pluhur kanelle përzihen në 400 ml ujë. Kjo pije jepet pacientëve me nivele të larta të kolesterolit, dhe trajtimi thuhet se redukton nivelet e kolesterolit në gjak me 10% brenda dy orëve të para.

  Stomaku

  Mjalti me kanellë ndihmon gjithashtu në trajtimin e ulcerave të stomakut.

  Gazrat

  Studimet e kryera në Indi dhe Japoni tregojnë se mjalti dhe kanella zvogëlojnë gazrat në sistemin e tretjes.

  Sistemi imunitar

  Përdorimi i përditshëm të mjaltit dhe pluhurit të kanellës përforcon sistemin imunitar dhe mbron trupin nga bakteret dhe viruset. Dijetarët kanë gjetur lloje të ndryshme vitaminash dhe hekuri në mjalt. Përdorimi konstant i mjaltit përforcon qelizat e bardha të gjakut dhe mbron nga sëmundjet.

  Infeksionet e lëkurës

  Aplikimi i sasive të barabarta të mjaltit dhe pluhurit të kanellës në pjesët e prekura ndihmon në shërimin e ekzemës dhe të gjitha llojeve të infeksioneve të lëkurës.

  spot_imgspot_img