3.3 C
Switzerland
More

  Ushqimi që largon erën e keqe të gojës

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Dietat ekstreme që s’u koronizuan me sukses

  Dietat fantastike që premtuan shumë por dështuan Njerëzit u mashtruan...

  Ushtrimet rrisin lumturinë në marrëdhënien tuaj!

  Palestra: Ushtrimet, çelësi për marrëdhënie më të fortë Dëshironi të...

  Cilësia që ndërton ose shkatërron një marrëdhënie

  Rëndësia e sinqeritetit dhe hapësirës në fazat e hershme...

  Efekti i dashurisë

  Dashuria: gjuha universale që ndez shumë poezi dhe balada. Ajo...

  Truki për produktivitet është të thuash “Jo”

  Kulmi i rritjes së produktivitetit qëndron në mohimin afirmativ:...

  Teilen

  Rrepat: pasuria e panjohur e vitaminave dhe mineraleve

  Rrepat janë të pasur me vitamina dhe minerale si bakër, mangan, kalium, vitamina C, K dhe B6, si dhe përmbajnë kalcium, hekur, fosfor, zink dhe natrium. Veti shëruese e tyre është e njohur dhe këto perime janë përdorur për trajtimin e shumë sëmundjeve edhe para se të vinin ilaçet, dhe shumë njerëz i përdorin ato ende sot si një alternativë ndaj mjekësisë moderne.

  Ato kanë veti antibakteriale dhe antifungale, por ndihmojnë edhe me problemet e frymëmarrjes, veçanërisht me kollen dhe astmën.

  Ato stimulojnë sekretimin e mukusit nga organet e frymëmarrjes

  • Janë një diuretik natyral.
  • Në verdhëz, ato normalizojnë prodhimin e bilirubinës.
  • Stimulojnë prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut.
  • Janë të mira për humbje peshe sepse kanë pak kalori dhe shumë fibra.
  • Përmirësojnë tretjen.
  • Zvogëlojnë rrezikun e inflamacionit të traktit urinar.
  • Ndikojnë për veshka të pastra.
  • Largojnë erën e keqe të gojës.
  • Lehtësojnë dhimbjet menstruale.
  • Farat e rrepkës ndihmojnë kundër vitiligos.
  spot_imgspot_img