14.1 C
Switzerland
More

  Nga i ftohti në të ngrohtë: Bertha dhe Bartolomew sfidojnë sfidat e dimrit

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  3 fakte të hidhura rreth takimeve

  Të kesh pritshmëri realiste bën që takimet të jenë...

  Kur ju dhe partneri juaj ndiheni si shokë dhome

  Modeli i tërheqjes reciproke dhe si çiftet mund ta...

  Shkenca thotë që të mos flini tepër gjatë fundjavës

  Vonesa sociale nga ndryshimi i kohës së zgjimit mund...

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Teilen

  Dy bebe vjedulla: Një histori zemërgjerë e dashurisë së pazakontë të vëllezërve dhe motrave

  Vjedullat janë mjeshtër të vërtetë të fshehjes, rrallëherë e zbulojnë veten para syve të kalimtarëve të zakonshëm. Por tani për tani, adhuruesit e kafshëve në Mbretërinë e Bashkuar po shikojnë me kuriozitet fatin e dy vëllezërve dhe motrave të pamundur – dy foshnja baldosa të mbledhura së bashku në një mënyrë të ngrohtë. Është një provë tjetër se zemrat tona janë të mbushura me dashuri dhe dhembshuri për mirëqenien dhe lumturinë e kafshëve.

  Vjedullat janë mrekulli të vërteta të natyrës – kafshë të turpshme që rrallë e shfaqin veten në mjedisin e tyre natyror. Shumicën e kohës ata janë jashtë dhe rreth natës për të shpëtuar nga qytetërimi dhe zhurmat e tij të forta. Ata ndihen më të sigurt dhe më të rehatshëm në strofullat e tyre të fshehura mirë. Por edhe entuziastët më me përvojë të pyjeve ndonjëherë mund të harrojnë se këto krijesa të adhurueshme madje ekzistojnë. Ka rreth 500,000 vjedulla në Gjermani dhe rreth 400,000 në Britaninë e Madhe! Me  gëzof dhe pamjen unike, ato janë vërtet magjepsëse.

  Se ata mund të ngrohin edhe zemrat u tregua në Britaninë e Madhe, ku dy jetimë të vegjël që ishin braktisur në një rrugë fituan zemrat e njerëzve. Në shkurt, një grua nga Norfolk duke ecur me qenin e saj zbuloi një foshnjë të vogël vjedulle që rrezikonte të ngrinte për vdekje në rrugë. Pa hezituar, ajo shpëtoi thesarin e vogël dhe e ngrohi nën xhaketën e saj përpara se ta çonte në një vend të shenjtë ku foshnja mund të rritej me kujdes të dashur. Një histori prekëse që tregon qartë se sa e rëndësishme është të mbrosh dhe respektosh natyrën dhe banorët e saj – edhe nëse ndonjëherë fshihen.

  Bertha qelbësi trim: Një histori prekëse nga strehimorja

  Punëtori i strehimorës, Dan Bradshaw, inspektoi zonjën e vogël qelbës, e cila u pagëzua me dashuri Bertha. Për shkak të rrethanave të paparashikuara, ajo ishte në gjendje shqetësuese dhe shanset e saj për të mbijetuar ishin të pakta. Për fat të mirë, një pronar qeni i vëmendshëm e kishte shpëtuar nga fati më i keq. Po pse kjo kafshë e gjorë mbeti e pafuqishme dhe e braktisur? Kjo pyetje shkakton indinjatë dhe hutim te çdo kafshëdashës. Megjithatë, është inkurajuese të dish se ka ende njerëz që punojnë pa u lodhur për të shpëtuar kafshët, siç ishte rasti me Berthën. Fati i saj dëshmon se përkushtimi dhe dhembshuria mund ta bëjnë botën një vend më të mirë.

  Si aktivistët e të drejtave të kafshëve e shpëtuan Bertha-në

  Aktivistët e të drejtave të kafshëve kanë dëshmuar edhe një herë se u kushtojnë vëmendje nevojave dhe mirëqenies së kafshëve. Kaluan vetëm disa javë pasi Berta mbërriti në strehimore para se të merrte lajmin e lumtur se ishte lidhur me një shoqe më të vogël baldoshë. Kujdestarët e Bertës nuk ngurruan dhe i sugjeruan që të dy të rriteshin bashkë. Baldoza e vogël quhej Bartolomeu dhe që atëherë ka qenë shoqëruesja e vazhdueshme e Bertës. Evangelos Achilleos, menaxheri i qendrës, është krenar të raportojë se vajza jonë e baldosë tani ka një vëlla birësues. Të dy janë të pandashëm dhe luajnë bashkë, edhe kur pinë nga shishja entuziazmohen menjëherë. Diferenca e vogël në moshë mes tyre është e pakuptimtë pasi ato janë të lidhura përgjithmonë. Kjo tregon se vëmendja dhe kujdesi që aktivistët e të drejtave të kafshëve u kushtojnë kafshëve është një detyrë e vlefshme dhe e domosdoshme.

  E bukura e papritur: Bertha dhe Bartholomew – dy vjedullat në rritje

  Achilleos njoftoi me krenari se Bertha dhe Bartholomew, megjithë madhësinë e tyre të vogël, tashmë po tërheqin me zë të lartë vëmendjen te vetja dhe po hanë shkëlqyeshëm. kujdestari shpresonte me zjarr që të dy do të shndërroheshin shpejt në vjedula të forta. Edhe pse është ende herët për të dhënë gjithçka të qartë, mbikëqyrësit janë të sigurt se të mbrojturit e vegjël do të lulëzojnë. Për të siguruar rritjen e tyre optimale, kujdestarët përziejnë qumështin pluhur dhe e përdorin atë për të bërë shishet. Në natyrë, mbeturina qëndron me nënën për një kohë të gjatë, prandaj mirëqenia e kafshëve do të kujdeset për të dy për disa muaj të tjerë. Bertha dhe Bartholomew rrezatojnë lumturi dhe kënaqësi në botën e jashtme dhe tregojnë se i pranojnë me mirënjohje aktivistët e tyre për të drejtat e kafshëve.

  spot_imgspot_img