9 C
Switzerland
More

  Këshilla për prindërit

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Për prindërit e stresuar, pushimi i mesditës për të vegjëlit e tyre është i paçmuar. Ofroni hapësirën e nevojshme për të marrë frymë thellë ose për t’u marrë me çështje urgjente. Në të njëjtën kohë, dremitja i ndihmon fëmijët të përballen më mirë me sfidat e botës. Por sa duhet të zgjasë ky letargji? Dhe cilat metoda çojnë në një gjumë të suksesshëm?

  Një sy gjumë relaksues i pasdites është një lehtësim i mirëpritur për prindërit dhe fëmijët e vegjël. Qetësia paqësore u ofron prindërve të stresuar një pushim të merituar për t’u rikthyer te vetja ose për të bërë detyra që janë shtyrë për një kohë të gjatë.

  Dremitja është gjithashtu thelbësore për mendjet e reja: Ndihmon për të ankoruar përvojat dhe atë që është mësuar në kujtesë dhe për të çliruar hormone të rëndësishme të rritjes. Është mirë të pushoni ndërmjet orës 12 dhe 14:30, mundësisht pas një vakti të ekuilibruar. Në këtë mënyrë, trupi mund ta tresë ushqimin në paqe dhe të përgatitet për aktivitetet e pasdites në një mënyrë të relaksuar.

  Ihr Kind schläft gut_03

  Këshilla për një gjumë të përsosur në pasdite

  Zhvilloni rituale për t’i bërë dremitjet kuptimplota. Jepini fëmijës tuaj pizhame ose një thes gjumi dhe luani muzikë qetësuese ndërsa ai bie në gjumë. Çdo fëmijë ka preferenca të ndryshme kur bëhet fjalë për vendin perfekt për të fjetur. Qoftë në karrocë, në djep apo në krahët e prindërve – kujdesuni për nevojat individuale të fëmijës suaj.

  Sigurohuni që fëmijët nga 9 deri në 18 muaj të flenë jo më shumë se 1,5 orë. Përndryshe, mund të keni probleme për të fjetur natën. Duhet të ketë të paktën katër orë ndërmjet gjumit të pasdites dhe gjumit të natës.

  Me këto këshilla, asgjë nuk e pengon fëmijën tuaj për një gjumë të qetë pasdite!

  Pse shtrati juaj është vendi i përsosur për të vegjëlit tuaj

  Foleja juaj përkëdhelëse është vendi ideal për një sy gjumë freskues – veçanërisht pas ditëlindjes tuaj të parë, kur fëmijët thjesht nuk dremiten në karrocë dhe kanë nevojë për një mjedis të qetë. Ekspertët rekomandojnë që nevoja për heshtje rritet me moshën. Ndërsa është e nevojshme për gjumin e natës që të jetë errësirë, kjo nuk është e nevojshme për gjumin e pasdites. Një mjedis i ndritshëm i ndihmon të vegjlit të kuptojnë ndryshimin midis dy llojeve të gjumit. Gjumi i ditës nuk duhet të jetë i detyruar. Nëse një fëmijë nuk bie në gjumë brenda 20 minutave, ai thjesht nuk është mjaft i lodhur. Në këtë rast, është më mirë që fëmija të ngrihet nga shtrati për të parandaluar që ai të perceptohet si një vend i pakëndshëm dhe të ketë vështirësi për të fjetur në mbrëmje.

  Ihr Kind schläft gut_01

  Gjumi i pasdites: në çfarë moshe mbaron?

  Shumë prindër i bëjnë vetes pyetjen: deri kur duhet të bëjnë fëmijët një sy gjumë të ëmbël? Ne bëmë disa kërkime dhe zbuluam se rreth gjysma e fëmijëve të moshës tre deri në katër vjeç e anashkalojnë një dremitje të mesditës. Vetëm një e katërta ia lejojnë vetes këtë luks deri në moshën pesë vjeç e më shumë. Por mos u frikësoni, disa fëmijë i kthehen këtij zakoni sapo fillojnë kopshtin dhe përballen me sfidat e reja.

  Por si e dini se kur është koha për të hequr këtë traditë të dashur? Këtu janë disa këshilla: Nëse fëmija fle mirë gjatë natës, është zgjuar dhe aktiv gjatë ditës dhe bie shpejt në gjumë gjatë natës, mund të jetë koha për një ndryshim. Në këtë rast, aktivitetet e qeta si vizatimi, leximi ose dëgjimi i shfaqjeve në radio mund të ofrojnë një pushim relaksues pa përdorur dremitje.
  Në përgjithësi, nuk duhet harruar se çdo fëmijë është i ndryshëm dhe ka nevoja të ndryshme. Pavarësisht nëse është një sy gjumë apo jo – gjëja më e rëndësishme është që fëmija të ndihet i qetë dhe rehat.

  spot_imgspot_img