-1.2 C
Switzerland
More

  Krijo hapësirë

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Çfarë duhet të shmangni kur partneri ju bezdis?

  Nëse në të vërtetë dëshironi që ata të ndryshojnë...

  Çfarë këshillojnë njerëzit që janë në lidhje për më shumë se 20 vite?

  Gjithmonë bëni komplimente për trupin e partnerit tuaj. Kemi parë...

  Konfuziteti rreth gjetjeve për alkoolin

  Çeshtja e abstenuesit ka rëndësi Gjetjet e fundit mbi alkoolin...

  Pse i idealizojmë dashuritë e para?

  Jemi ato që besojmë. A është ky fati, apo...

  A është refuzimi romantik më keq se sa rrugëtimi romantik?

  Si këto pengesa kërcënojnë romancën Frika e refuzimit dhe humbja...

  Teilen

  Katër mënyra për ta organizuar shtëpinë tuaj

  Mirëmbajtja e shtëpisë mund të jetë mjaft sfidë dhe duket sikur punët nuk mbarojnë kurrë. Megjithatë, nëse zbatoni disa strategji të zgjuara organizative, mund të jeni në gjendje të fitoni vrullin që ju nevojitet për të marrë gjërat nën kontroll. Le të shqyrtojmë së bashku disa këshilla të dobishme që mund t’ju ndihmojnë të planifikoni dhe zbatoni në mënyrë më efektive punët tuaja të shtëpisë.

  Varni gjërat në mur

  Dinge an die Wand hängen

  Nëse gjithmonë ndiheni sikur gjithçka në kuzhinën tuaj duket e çrregullt dhe e çorganizuar, atëherë ja një këshillë kreative dhe e zgjuar për ju: Thoni lamtumirë ruajtjes klasike të thikat dhe enëve të kuzhinës në sirtar dhe sillni ato në një distancë të përshtatshme nga muri. Në këtë mënyrë, mjetet tuaja më të rëndësishme janë gjithmonë të arritshme dhe kaosi në tavolinën tuaj të punës do të zhduket shpejt. Provojeni dhe lëreni kuzhinën tuaj të shkëlqejë me një shkëlqim të ri!

  Keni një vend të caktuar për rrëmujë

  Mund të jetë shumë i dobishëm kur keni një zonë të dedikuar për pak kaos – veçanërisht kur keni artikuj që thjesht nuk mund të grupohen së bashku. Për shembull, mund të përdorni një tabaka ose një pjatë të bukur qeramike për të mbajtur çelësat pranë derës. Ose mund të krijoni edhe një vend ku të gjithë çelësat e shtëpisë tuaj janë rreshtuar mirë. Dhe nëse tentoni t’i vendosni gabim telekomandat, mund t’i organizoni edhe ato në një tabaka. Indianexpress ka paraqitur këtë këshillë të zgjuar!

  Reduktoni konsumin e letrës

  Umwelt

  Duke reduktuar konsumin e letrës, ju jo vetëm që bëni një deklaratë për mjedisin, por krijoni edhe më shumë rregull në shtëpinë tuaj. Shmangni pirgjet e tepërta të letrës duke u konsultuar dhe redaktuar dokumentet dhe emailet në internet. Ky zakon i thjeshtë do t’ju ndihmojë të mbani shtëpinë tuaj të rregullt pa sakrifikuar fleksibilitetin.

  Organizoni një kënd në një kohë

  Mbajtja e një vendbanimi me shkëlqim dhe të rregullt mund të duket si një detyrë e frikshme. Por sekreti i suksesit qëndron në marrjen e hapave të vegjël – filloni me një cep të shtëpisë tuaj. Mund të duket si një rregull i thjeshtë, por është një mënyrë e shkëlqyer për të maksimizuar përpjekjet tuaja për pastrim. Duke u fokusuar vetëm në një cep, detyra nuk do të jetë dërrmuese dhe rezultatet do të jenë akoma dramatike.

  Një shtëpi më e pastër në më pak kohë – kush nuk do t’i thoshte po kësaj?

  spot_imgspot_img