3.3 C
Switzerland
More

  Pse brokoli zbardhet dhe sa i sigurt është të hahet?

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Dietat ekstreme që s’u koronizuan me sukses

  Dietat fantastike që premtuan shumë por dështuan Njerëzit u mashtruan...

  Ushtrimet rrisin lumturinë në marrëdhënien tuaj!

  Palestra: Ushtrimet, çelësi për marrëdhënie më të fortë Dëshironi të...

  Cilësia që ndërton ose shkatërron një marrëdhënie

  Rëndësia e sinqeritetit dhe hapësirës në fazat e hershme...

  Efekti i dashurisë

  Dashuria: gjuha universale që ndez shumë poezi dhe balada. Ajo...

  Truki për produktivitet është të thuash “Jo”

  Kulmi i rritjes së produktivitetit qëndron në mohimin afirmativ:...

  Teilen

  Nëse keni parë ndonjëherë brokoli të verdhë në sirtarin tuaj të perimeve, me siguri e keni rrudhur hundën dhe keni pyetur veten nëse është ende i sigurt për t’u ngrënë. Po sepse, të gjithë e dimë se ushqimi i prishur jo vetëm që ka shije të pakëndshme, por gjithashtu mund të çojë në probleme të pakëndshme në stomak.

  Kështu që është më mirë ta luani të sigurt dhe të blini një brokoli të freskët herën tjetër, në mënyrë që të jeni të sigurt se po shijoni një perime të shëndetshme dhe të shijshme.

  Si përfundim, ai njihet për ngjyrën jeshile të ndezur kur janë të freskëta.

  Çfarë do të thotë kur brokoli zverdhet?

  Sipas ekspertëve të ushqimit, është jashtëzakonisht e rrallë që brokoli i verdhë të kalbet. Në vend të kësaj, ajo tenton të thahet dhe të shkojë keq shpejt. Ashtu si me shumë perime, kjo ndodh pas korrjes. Pra, nëse vëreni se brokoli juaj zverdhet brenda pak ditësh, mos u shqetësoni. Ky është një operacion normal.

  Brokkoli_02

  Fondacioni Produce for Better Health na paralajmëron: Brokoli ka kaluar kulmin e tij. Për ta shijuar në cilësinë e tij optimale, rekomandohet konsumimi i tij sa më shpejt pas blerjes. Nëse gjithsesi guxoni të hani brokoli të zverdhur, përgatituni për një shije të hidhur të fortë dhe të panjohur. Fatkeqësisht, jo vetëm që shija humbet, por edhe një pjesë e konsiderueshme e vlerës së saj ushqyese – vitamina veçanërisht të rëndësishme që dikur ishin të pranishme. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të blini gjithmonë brokoli të freskët dhe të rinj për të përfituar më të mirën prej tij!

  A është mirë të hash brokoli kur zverdhet?

  Megjithëse brokoli që është zverdhur nga pjekja zakonisht është ende i ngrënshëm, ju mund të mos dëshironi të mbushni një pjatë të tërë me të. Megjithatë, shijet ndryshojnë dhe disa mund të pëlqejnë ende shijen e hidhur. Është e rëndësishme të theksohet se pavarësisht ndikimit të mundshëm në shije, fibrat janë ende të pranishme në perime, duke e bërë atë një shtesë të vlefshme për çdo dietë të shëndetshme.

  spot_imgspot_img
  Previous article
  Next article