15.1 C
Switzerland
More

  Myku në shtëpi

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Respekti, themeli i marrëdhënieve

  Elementi kyç në çdo marrëdhënie është respekti; humbja e...

  Ndryshoni perspektivën në romancë!

  Kini pritshmri realiste për marrëdhëniet dhe romancën Dashuria nuk është...

  Jeni së bashku për arsyet e duhura

  Mësimet e dashurisë Para se të fillojmë të flasim për...

  Kërkoni pozitivetin: Mësim për çiftet e reja

  Një udhëzim për të forcuar marrëdhënien në çift Shumë çifte...

  Lumturia që kërkoni është tashmë këtu!

  Kam qenë një kërkues i lumturisë për shumë, shumë...

  Teilen

  Efektet e mykut në shëndetin dhe shtëpinë tuaj

  Vizita e vazhdueshme e mykut kokëfortë mund t’ju shkaktojë kokedhemje për ditë të tëra, duke u përpjekur të gjeni një rrugëdalje nga kjo situatë e pakëndshme.

  Living Tips mban një qëndrim të guximshëm kundër mykut dhe ju mbështet në rrugën tuaj drejt një shtëpie të shëndetshme dhe pa myk. Sepse ne e dimë që rezultati nuk është gjithmonë pozitiv, dhe shokët e padëshiruar të dhomës mund të rriten si kërpudhat. Megjithatë, me ndihmën tonë ju do të arrini qëllimin tuaj dhe do të krijoni një mjedis të rehatshëm pa praninë e mysafirëve të padëshiruar.

  Çfarë rreziku paraqet myku për shëndetin tonë?

  Kondensimi dhe rreziku i shtuar:

  • Irritim i syve dhe fytit
  • Zhvillimi i kollës dhe gëlbazës
  • Frymëmarrje e rëndë dhe me ndërprerje
  • Simptomat e astmës
  • Prania e reaksioneve alergjike

  Schimmel-pilz

  Efektet e mykut ndryshojnë në varësi të reagimit të një individi. Kjo varet nga një sërë faktorësh duke përfshirë kohëzgjatjen e ekspozimit, shëndetin e përgjithshëm, moshën, kushtet ekzistuese mjekësore ose alergjitë kronike, dhe më shumë. Sigurisht, fëmijët dhe të moshuarit janë veçanërisht të rrezikuar për shkak të sistemit të tyre të dobësuar imunitar. Por çfarë është saktësisht myku?

  Myku – një term i gjithanshëm që përshkruan një familje të tërë kërpudhash që lulëzojnë në mjedise dhe ushqime me lagështi. Variacionet e ngjyrave variojnë nga e bardha e pastër në të zezën tërheqëse, apo edhe me ngjyra të ndezura. Format e pagabueshme dhe aromat karakteristike e bëjnë mykun një fenomen unik në natyrë.

  Myku lulëzon në mjedise me lagështi dhe përfiton nga kjo kamare e përsosur për t’u përhapur pa u shqetësuar. Dihet se myku lëshon spore aq të vogla sa ato mund të thithen lehtësisht nga ajri që thithim. Dhe kjo nuk është kënaqësi! Konsumimi i tepërt i sporeve të mykut mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme shëndetësore.

  Gjurmët e mykut janë të lehta për t’u identifikuar, por më shpesh ato shfaqen në qoshet e brendshme të dritareve ose ballkoneve, si dhe në dhoma të ajrosura dobët, mure (veçanërisht në muret e jashtme të apartamenteve), qilima, në kuzhina dhe banjo dhe në vende. ku ka gypa hidraulikë dhe kanalizime. Si mund të hiqet dhe eliminohet në mënyrë efektive myku?

  Ne arrijmë rezultate të përsosura me këto këshilla të zgjuara për pastrimin e mykut:

  Për të mbrojtur shëndetin tonë, është thelbësore të mbrohemi në mënyrë adekuate nga rreziqet e mundshme. Pajisjet mbrojtëse si dorezat, maska ​​mbrojtëse dhe syzet luajnë një rol vendimtar. Duke veshur këto pajisje, ne mund të mbrohemi në mënyrë efektive nga ndikimet e dëmshme dhe kështu të mbrohemi nga rreziqet në një mënyrë të synuar.

  Sporet e fluturimit mund të jenë një problem real në dhomë, ndaj duhet pasur kujdes që të mos përhapen më tej duke i fërkuar me një leckë të thatë ose duke përdorur furça ose mjete të tjera pastrimi. Për të garantuar siguri absolute, ne rekomandojmë gjithashtu që fëmijët dhe të moshuarit të largohen nga dhoma gjatë pastrimit.

  Kur pastroni mykun, kini parasysh se disa solucione përmbajnë klor, i cili mund të dëmtojë rrobat dhe mobiljet tuaja. Ndaj kini kujdes kur përdorni këto solucione dhe mos i spërkatni shumë. Kujdesuni mirë për të shmangur dëmtimet e padëshiruara.

  Përsosni zonën e problemit me zgjidhjen tonë inovative dhe, pas vetëm 10 minutash, shpëlajeni atë pa mundim me një leckë të shtrydhur tërësisht. Rezultati do t’ju habisë.

  Nëse zona arrin një masë që duket e pakapërcyeshme në vetvete, këshillohet që të drejtoheni në ekspertizën e profesionistëve për siguri dhe mbështetje.

  Ju mund të parandaloni rritjen e mykut me këto këshilla të thjeshta

  1. Siguroni ajrosje adekuate: myku e do ajrin e lagësht dhe të ndenjur. Prandaj duhet të ajrosni rregullisht dhe të siguroheni që ajri në shtëpinë tuaj të qarkullojë mirë. Hapni dritaret dhe dyert, veçanërisht kur bëni dush ose kur gatuani.

  2. Thani menjëherë sipërfaqet e lagura: Pas dushit ose pastrimit të sipërfaqeve, sigurohuni që ato të thahen sa më shpejt që të jetë e mundur. Gjithashtu, mos lini peshqirë ose rroba të lagura në dysheme ose në mobilje.

  3. Kontrolloni burimet e lagështisë: Nëse keni rrjedhje uji ose lagështi në shtëpinë tuaj, duhet t’i rregulloni ato sa më shpejt të jetë e mundur. Kushtojini vëmendje të veçantë pikave të lagështa në kuzhinë ose banjë.

  4. Përdorni frenuesit e mykut: Ka frenues të veçantë myku për zona veçanërisht të ndjeshme, si p.sh. tezgat e dushit ose dritaret e banjës. Ju gjithashtu mund të përdorni uthull ose zgjidhje zbardhuese për të luftuar mykun që tashmë është i pranishëm.

  Duke ndjekur këto hapa të thjeshtë, ju mund të parandaloni rritjen e mykut dhe të përmirësoni cilësinë e ajrit në shtëpinë tuaj.

  spot_imgspot_img