7.3 C
Switzerland
More

  E vërteta për kripën

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Konfuziteti rreth gjetjeve për alkoolin

  Çeshtja e abstenuesit ka rëndësi Gjetjet e fundit mbi alkoolin...

  Pse i idealizojmë dashuritë e para?

  Jemi ato që besojmë. A është ky fati, apo...

  A është refuzimi romantik më keq se sa rrugëtimi romantik?

  Si këto pengesa kërcënojnë romancën Frika e refuzimit dhe humbja...

  Bëni zgjedhje më të mira në ushqim!

  Vetëdija mund të ndihmojë në menaxhimin e një rredhe...

  Qëllimi i vërtetë i jetës

  Rregulla për një jetë më autentike, më të kuptueshme Filozofi...

  Teilen

  Kripa është një pjesë vërtet thelbësore e dietës sonë – për sa kohë që e konsumoni me kujdes. Si një elektrolit, kripa luan një rol themelor në ruajtjen e homeostazës në trup, duke e bërë atë thelbësore për shumë funksione të rëndësishme trupore. Një pasurim i kripës në dietë ndihmon në mbajtjen e organizmit në mënyrë të qetë dhe të qëndrueshme në ekuilibër.

  Natriumi është një element i vlefshëm për trupin tonë për të ndihmuar në balancimin e lëngjeve dhe mineraleve dhe për të kontrolluar lëvizjen e muskujve. Megjithatë, duhet të kemi parasysh gjithashtu se sasia e tepërt e natriumit mund të ketë efekte negative në shëndetin tonë. Kontrolli i sasisë së marrjes së natriumit është veçanërisht i rëndësishëm për njerëzit në rrezik të sëmundjeve të zemrës ose që tashmë kanë sëmundje të zemrës.

  Megjithatë, një sasi e moderuar natriumi mund t’i shtojë shije ushqimit tuaj pa shtuar kalori shtesë. Pra, është një shtesë e mirë për vaktin tuaj. Megjithatë, një studim i botuar në revistën prestigjioze Lancet tregon gjithashtu se ulja e marrjes së natriumit mund të jetë e dobishme për pacientët me dështim të zemrës për të parandaluar mbingarkimin e lëngjeve.

  Konkluzioni

  Natriumi është një komponent i rëndësishëm për trupin tonë, por është e rëndësishme të kontrollojmë sasinë që konsumojmë dhe të shmangim mbikonsumimin. Ngrënia e një diete të ekuilibruar dhe të moderuar mund të ndihmojë në minimizimin e efekteve të mundshme negative të natriumit.

  Në këtë studim novator, ekspertët përdorën një anketë ndërkombëtare që përfshinte pacientë mbi moshën 18 vjeç nga gjashtë vende të ndryshme dhe 26 vende. Subjektet vuanin nga dështimi kronik i zemrës dhe morën trajtim mjekësor të standardeve më të larta. Kjo ishte doza dhe trajtimi më i mirë i mundshëm që tolerohet mirë dhe ka efekte anësore të pranueshme.

  Salz

  Pacientët u caktuan në mënyrë rastësore ose për të përballuar udhëzimet lokale ose një dietë me pak natrium prej më pak se 100 milimol (mmol) në ditë. Rezultati mahnitës i këtij studimi jep shpresë për një përmirësim të ndjeshëm në cilësinë e jetës së pacientëve që vuajnë nga insuficienca kronike e zemrës.

  Studiuesit vënë në veprim kuriozitetin e tyre shkencor dhe krijuan një studim inovativ të ndërhyrjes dietike për të eksploruar lidhjen midis natriumit dhe ngjarjeve klinike. Pas vlerësimit dhe analizës së kujdesshme të të dhënave, studiuesit zbuluan se ulja e përmbajtjes së natriumit në dietë ka një ndikim të rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Në fakt, ata vunë re një reduktim të konsiderueshëm prej dy për qind në pranimet në spital te pacientët në një dietë me pak natrium krahasuar me ata që konsumonin normal natrium. Ky rezultat tregon se ndryshimet e vogla në dietë mund të kenë një ndikim të madh në shëndet dhe mund të përmirësojnë strategjitë e parandalimit.

  Sipas klinikës së njohur Cleveland, një efekt i vlefshëm mund të arrihet duke kufizuar në mënyrë specifike konsumin e natriumit në dietën tuaj: reduktimin e lëngjeve të tepërta në zemër, mushkëri dhe këmbë. Marrja e tepërt e lëngjeve e ngarkon zemrën të panevojshme, gjë që përfundimisht mund të çojë në rritjen e presionit të gjakut. Falë dietës së duhur, ju mund t’i bëni trupit tuaj një shërbim të rëndësishëm.

  spot_imgspot_img