12.4 C
Switzerland
More

  Rruga magjike për hubje barku!

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Lumturia që kërkoni është tashmë këtu!

  Kam qenë një kërkues i lumturisë për shumë, shumë...

  Zakonet që njerëzit më të lumtur i bëjnë çdo mëngjes

  Si të përgatisni veten për një ditë plot gëzim,...

  Jeta është e shkurtër, Jetoje Tani

  Kuptimi i kohës së bashku Djali im ishte i sëmurë...

  Pse gënjejmë veten!

  Të gjithë ne mashtrojmë veten. Mendjet tona shpesh deformerin...

  3 fakte të hidhura rreth takimeve

  Të kesh pritshmëri realiste bën që takimet të jenë...

  Teilen

  Barku i rrafshët: jo vetëm për estetikë, por edhe për një jetë më të gjatë.

  Jo vetëm për pamje, barku i rrafshët ndikon edhe në gjatësi të jetës. Humbja e peshës kalon në ulje të presionit të gjakut, gjumë më të mirë dhe parandalim të sëmundjeve si diabeti dhe kanceri. Në rastin tonë, çelësi është ulja e yndyrës viscerale, që edhe pse nuk duket, rrit rrezikun e problemeve shëndetësore.

  Disa këshilla për një bark të rrafshët:

  Barku 04

  Gjithmonë lexoni etiketat

  Lexoni dhe krahasoni etiketat ushqyese të produkteve. Disa prodhues e zvogëlojnë yndyrën, por e zëvendësojnë me sheqer, e cila mund të jetë më pak e shëndetshme.

  Zvogëloni karbohidratet më shumë se yndyrnat

  Dieta e ulët në karbohidrate mund të çojë në humbje më të madhe peshë – rreth 13 kg kundrejt 8.5 kg të dietës së ulët në yndyrna. Kjo mundëson humbjen më të madhe të yndyrës me më pak humbje muskulore.

  Mendoni për të si një ndryshim të përhershëm të mënyrës së jetesës, jo thjesht si një dietë për humbje peshe

  Qëllimi juaj mund të jetë humbja e peshës, por çfarë ndodh pas arritjes së tij? Shumë njerëz kthehen te zakonet e vjetra ushqimore dhe rimarrin peshën. Andaj, krijoni një plan jetësor. Zëvendësoni ushqimet me karbohidrate dhe sheqer me të pasura në proteina dhe fibra. Trupi juaj do t’ju falë dhe ju nuk do të ndiheni kurrë të mërzitur nga mungesa e larmisë.

  Zhvilloni një rutinë stërvitjeje

  Ne nuk po themi që duhet të shkoni në palestër dhe të fitoni muskuj. Madje edhe një sasi e moderuar e stërvitjeve të fuqisë dhe aerobike do të bëjë punën. Kur stërviteni, ndikimi ndihet shumë kohë pasi të keni mbaruar. Po, imagjinoni! Shpërblimi juaj është djegia e kalorive për pjesën tjetër të ditës!

  Shmangni ushqimet e përpunuara sikur janë murtaja

  Ushqimet e përpunuara janë të lira por plot me sodë, sheqer dhe konservues. Është mirë të blini perime, fruta dhe mish të dobët për përgatitje vetjake. Edhe perimet e konservuara apo të ngrira janë të shëndetshme, por kujdes me frutat e konservuara që përmbajnë sheqer të shtuar.

  Barku 02

  Gjeni kohë për të stërvitur kudo që mund të jetë e mundur

  Aktiviteti fizik është kyç për djegien e yndyrës së barkut. Bëni 30-60 minuta ushtrime të moderuara pesë ditë në javë. Pavarësisht se sa i zënë jeni, gjithmonë gjendet kohë për stërvitje, si ecja gjatë pushimeve ose marrja e shkallëve.

  Madhësia e veshjeve tuaja ka më shumë rëndësi se sa çka thotë peshoreja

  Humbja e peshës synon ndërtimin dhe mbajtjen e masës muskulore, prandaj mos u çuditni nëse peshorja nuk tregon ndryshime. A ndiheni më të lehtë? A janë rrobat tuaja më të lehta? Synoni për një bel prej 102 cm (mashkull) apo 89 cm (femer), për të zvogëluar rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës.

  Gjeni një partner fitnesi ose edhe disa

  Nëse jeni rreth miqve dhe anëtarëve të familjes që ushqehen mirë dhe janë të orientuar drejt fitnesit, do të jeni më të prirur të modeloni sjelljen tuaj bazuar në zakonet e tyre të shëndetshme.

  spot_imgspot_img