11 C
Switzerland
More

  Fruta të shëndetshme në pjatë: portokall apo mandarina?

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Mandarina apo Portokalli: Cilat janë ndryshimet?

  Në pamje të parë mandarinat mund të duken të ngjashme me portokallin, por ka dallime të shumta që i bëjnë ato fruta unike. Përveç madhësisë dhe formës së tyre, ato shfaqin dallime edhe në shije dhe origjinë si dhe në përdorimet e mundshme.

  Orange oder Mandarine_01

  Krahasuar me portokallet, mandarinat janë mjaft të vogla dhe shpesh në formë më të rrumbullakët. Aroma e tij është më e ëmbël dhe më pak acid se ajo e portokallit. Fillimisht erdhën nga Kina dhe më pas u përhapën në të gjithë botën përmes Indisë dhe Japonisë. Mandarinat përdoren shpesh si meze ose në sallata, por edhe për lëngje, pjekje ose gatim.

  Portokallet, nga ana tjetër, janë më të mëdhenj dhe kanë një formë tipike të rrumbullakët. Shija e tyre është mjaft e thartë dhe pak e hidhur në fund. Me origjinë nga Azia Juglindore, portokallet tani rriten në mbarë botën dhe përdoren në shumë pjata të shijshme dhe të ëmbla, si dhe në lëngje dhe limonadë.

  PORTOKALLI

  Portokallet nuk janë vetëm të shijshëm, por edhe një bombë e vërtetë ushqyese për trupin tuaj! Me vetëm 60 kalori për copë, ato janë një zgjedhje e shkëlqyer për këdo që ndjek një mënyrë jetese të shëndetshme. Ky frut është i pasur me karbohidrate, duke përfshirë niseshte dhe sheqerna, të cilat mund t’i japin trupit tuaj energji të vazhdueshme. Me 15 gram karbohidrate për portokall, do të keni mjaftueshëm energji gjatë gjithë ditës.

  Por kjo nuk është e gjitha! Falë fibrave të tyre dietike, portokallet rregullojnë lëvizjet e zorrëve dhe sigurojnë tretje të shëndetshme. Me vetëm 1 gram proteina dhe më pak se 1 gram yndyrë, portokallet janë gjithashtu një opsion i shkëlqyeshëm për këdo që shqetësohet për formën e tyre.

  Orange oder Mandarine_02

  Dhe më e mira nga të gjitha, portokallet janë një burim fantastik i vitaminave dhe mineraleve. Me një përmbajtje veçanërisht të lartë të vitaminës C, ato forcojnë sistemin tuaj imunitar dhe mbrojnë qelizat tuaja nga dëmtimi. Përveç kësaj, portokalli përmban rreth 70 gram antioksidantë dhe siguron pothuajse 100 për qind të dozës së rekomanduar ditore të vitaminave.

  Pra, nuk është për t’u habitur që ky frut i mbushur me vitamina duhet të jetë i dukshëm në dietën tuaj të shëndetshme. Provojeni tani dhe shijoni fuqinë e plotë të portokallit!

  MANDARINA

  Portokallet dhe mandarinat janë delikatesa të vërteta mes agrumeve dhe fuqi të vërteta për trupin e njeriut. Ndërsa ato kanë disa dallime – portokallet janë pak më të larta në kalori dhe përmbajnë më shumë karbohidrate dhe fibra, ndërsa mandarinat janë më të ulëta në kalori – të dyja i përkasin një diete të shëndetshme.

  Orange oder Mandarine_03

  Superushqimi i zakonshëm i frutave është vitamina C, e cila forcon sistemin tonë imunitar dhe ekuilibrin e kolagjenit. Por kjo nuk është e gjitha: mandarinat vlerësohen me përmbajtjen e tyre të lartë të beta-karotenit dhe antioksidantëve të tjerë që mbrojnë trupin tonë nga radikalet e lira. Prandaj, ata që janë në dietë ose duan të kontrollojnë peshën e tyre, duhet të përdorin më tepër mandarina. Megjithatë, për shkak të madhësisë dhe densitetit të lëndëve ushqyese, portokallet janë po aq të vlefshëm kur bëhet fjalë për luftimin e sëmundjeve.

  Motoja është diversiteti dhe ekuilibri. Në fund të fundit, zgjedhja midis portokallit dhe mandarinës varet nga nevojat individuale dietike – megjithatë, një dietë e shëndetshme nuk duhet të jetë aspak e plotë pa to!

  spot_imgspot_img