9 C
Switzerland
More

  Natyrisht e bukur

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Kujdesi natyral për venat, skuqjen dhe qërimi i lëkurës

  Kapilarët e butë në faqe dhe hundë, lëkura e tendosur ose acarimi i vazhdueshëm janë shpesh efektet e padëshiruara të kujdesit joadekuat. Por si mund t’i parandaloni këto probleme të lëkurës? Ekspertët britanikë ndajnë disa këshilla të vlefshme këtu për të ditur se çfarë i nevojitet lëkurës tuaj në raste të tilla.

  I ndjeshëm në çdo mënyrë

  Lëkura e ndjeshme është shumë e ndjeshme dhe shpesh reagon ndaj acarimit më të vogël. Nëse keni eksperimentuar me një krem ​​të ri dhe më vonë keni vënë re puçrra, skuqje ose kruajtje, kjo është një shenjë klasike e një reaksioni alergjik. Për të shmangur këtë, është e rëndësishme të shmangni aromat kimike, pigmentet dhe konservantët. Gjithashtu duhet t’i kushtoni vëmendje emulsifikuesve, pasi ato mund të dëmtojnë lëkurën e ndjeshme. Nëse jeni duke kërkuar për produkte për kujdesin dhe përbërjen e lëkurës tuaj, duhet të keni parasysh me kujdes llojin e lëkurës dhe sigurinë dermatologjike. Mbajtja e kësaj në mendje mund ta mbajë lëkurën e ndjeshme të lumtur dhe të shëndetshme.

  Sensibel in jeder Hinsicht

  I ndjeshëm ndaj stimujve

  A e keni kapur ndonjëherë lëkurën tuaj të tendosur dhe të shtrënguar pas pastrimit të fytyrës? Një arsye e mundshme për këtë mund të jetë se produktet e kujdesit që përdorni nuk janë në harmoni me llojin e lëkurës tuaj. Disa përbërës mund të shkaktojnë acarim të lëkurës, si vitamina A (retinol) dhe C, acide frutash, acid salicilik ose emulsifikues. Nëse lëkura juaj gjithashtu kruhet shumë, mund të jetë edhe një reaksion alergjik i shkaktuar nga kontakti me substanca të caktuara. Në një rast të tillë, ju rekomandojmë fuqimisht që të konsultoheni me një mjek.

  Shmangni absolutisht përdorimin e sapunit ose alkoolit për të pastruar lëkurën tuaj. Në vend të kësaj, është mirë të përdorni kremra të butë larës, të ashtuquajturat sindetë, të cilat nuk shqetësojnë shtresën natyrale mbrojtëse të lëkurës dhe për këtë arsye janë ideale për lëkurë të ndjeshme. Trajtojeni veten me një locion për pastrimin e fytyrës me cilësi të lartë dhe përkëdheleni lëkurën tuaj në një mënyrë të butë.

  Ka tendencë për skuqje

  Kapilarët e vegjël në faqe dhe hundë mund të formohen për shkak të rrjedhjes së gjakut të dëmtuar. Këto ndryshime mund të jenë të përkohshme në fillim, por me kalimin e kohës ato mund të shkaktojnë zgjerimin e enëve të gjakut. Nëse vëreni shpesh skuqje në fytyrën tuaj, uji premium i burimit në formën e një sprej mund të ndihmojë. Përveç kësaj, preparatet me vitaminë B3 dhe C mund të ndihmojnë në forcimin e mureve të enëve të gjakut dhe në këtë mënyrë kundër skuqjes. Duke shmangur luhatjet ekstreme të temperaturës, ushqimet pikante dhe aktivitetin e rëndë fizik, ju mund të zvogëloni rrezikun e skuqjes dhe t’i jepni lëkurës tuaj një shkëlqim të shëndetshëm.

  Thajeni dhe eksfoloni

  Sa më shumë të rriteni, aq më shpesh lëkura juaj tenton të thahet dhe të shtrëngohet – veçanërisht në dimër. Por nëse ndjenja e tensionit zgjat gjatë gjithë vitit dhe lëkura duket se po zhvishet vazhdimisht, atëherë mund të jetë tregues i lëkurës shumë të thatë që nuk prodhon mjaftueshëm vaj dhe lagështi. Përbërësit hidratues si glicerina, ureja dhe acidi laktik mund të ndihmojnë në forcimin e mekanizmave mbrojtës të lëkurës. Për të parandaluar tharjen e lëkurës tuaj dhe për t’i dhënë asaj mbrojtjen që i nevojitet, duhet të përdorni pastrues qumështi kur pastroni fytyrën dhe ta pastroni butësisht fytyrën me gishta ose me një jastëk pambuku – shmangni ujin e nxehtë dhe përdorni ujë të vakët në vend.

  Trocken und Peeling

  Njolla në fytyrë

  Gjatë verës, fytyra juaj mund të mos jetë nxirë në mënyrë të barabartë, por mund të jenë shfaqur njolla, veçanërisht në ballë, mollëza dhe faqe. Pothuajse gjysma e grave mbi 30 vjeç ankohen për këtë fenomen të shëmtuar. Shkaku kryesor i kësaj është rrezatimi UV. Megjithatë, duhet të keni kujdes edhe se çfarë produktesh vendosni në lëkurën tuaj. Disa “parfume” përmbajnë substanca që mund të ndryshojnë kur ekspozohen në rrezet e diellit dhe të lënë njolla të shëmtuara në lëkurë. Arsyet hormonale, si përdorimi i pilulave kontraceptive, gjithashtu mund të luajnë një rol.

  Me pak fjalë, këshillohet të mbroni lëkurën e ndjeshme të fytyrës nga dielli dhe t’i kushtoni vëmendje përbërësve të kozmetikës për të ruajtur një pamje të njëtrajtshme dhe të shëndetshme.

  Ju lutemi shmangni ekspozimin e tepërt në diell dhe vizitoni ambientet e solariumeve. Disa substanca, si kantarioni i familjes Hartheuaceae ose antibiotikë të ndryshëm, mund ta bëjnë lëkurën jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj dritës. Për të parandaluar një reagim të tillë, rekomandohen shumë ndihma me mbrojtje të lartë UV dhe kremra për rregullimin e formimit të pigmentit. Jini të zgjuar dhe mbroni lëkurën tuaj nga efektet e dëmshme të rrezeve UV në të gjitha situatat.

  spot_imgspot_img