11 C
Switzerland
More

  Opsionet e dushit dhe humbja e flokëve

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Dushi në formë të gabuar, shkakton rënie të flokëve

  Sam Cinkir, CEO i “Este Medical Group”, theksoi se është mjaft e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm për dëmet që mund të shkaktohen në flokët tanë nga dushet e nxehta. Duke e kuptuar se cilat janë faktorët kryesorë të shkaktarë të dëmtimeve, ai shpjegoi se uji i nxehtë mund të vë në rrezik shëndetin e përgjithshëm të fijeve të flokëve.

  “Ndërsa dushja ndihmon në relaksimin tonë fizik, një ujë shumë i nxehtë mund të dëmtojë lëkurën dhe flokët tuaj. Ky efekt ngadalëson rrjedhjen e gjakut dhe mund të ndikojë në qarkullimin e panevojshëm në skalp, duke ndikuar në shëndetin dhe rritjen e flokëve tona.” shtoi ai.

  Elementët të tilla si rënja e flokëve dhe zbokthi mund të jenë shumë të shqetësueshëm dhe dëmtues për vetëvete, dhe ai paralajmëroi për nevojën për të marrë masat e duhura për të shmangur këto shfaqje të përbashkëta në dushin tonë të përditshëm.

  Me fjalë të tjera, si qëllim kryesor, duhet të kemi kujdes në zgjedhjen e temperaturës së ujit në dushin tonë dhe të sigurohemi nga një qarkullim i mirë i gjakut në lëkurën tonë kryesisht tek sërish, për shëndetin dhe bukurinë e flokëve tanë.

  spot_imgspot_img