9 C
Switzerland
More

  Përbërësit e kuzhinës

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Ja çfarë s’duhet të përdorni kurrë në fytyrë!

  Njerëzit që hezitojnë të përdorin produkte bukurie me bazë kimike të blera në dyqane janë të prirur drejt përfshirjes së përbërësve të kuzhinës në rutinën e tyre të zakonshme të kujdesit të lëkurës.

  maksa-fytyre

  Përbërës lehtësisht të disponueshëm dhe të përballueshëm të kuzhinës po përdoren gjithnjë e më shumë si pastrues, pastrim, toner dhe maska ​​për fytyrën, pasi shumë njerëz kanë një perceptim se produktet natyrale nuk shkaktojnë ndonjë dëm në lëkurë. Megjithatë, ky keqkuptim mund të çojë në rezultate katastrofike pasi shumë përbërës të kuzhinës nuk janë të përshtatshëm për t’u aplikuar në fytyrë.

  Ja cilat janë 5 përbërësit që nuk duhet t’i vendosni kurrë në fytyrë:

  lemon

  Limoni

  Për shkak të përmbajtjes së pasur të antioksidantëve në limon, shumë njerëz e përdorin atë drejtpërdrejt në fytyrën e tyre për të trajtuar problemet e pigmentimit dhe për ta bërë lëkurën të shkëlqejë. Megjithatë, limoni është shumë acid në natyrë dhe mund të prishë ekuilibrin e pH të lëkurës dhe të shkaktojë reaksione të rënda alergjike, thatësi të tepërt, skuqje dhe gërryerje të lëkurës. Simptomat mund të përkeqësohen edhe nëse keni një lloj lëkure të ndjeshme ose problematike. Kështu, sigurohuni që të qëndroni larg aplikimeve aktuale të limonit, më mirë përdorni disa pika lëng limoni në maska ​​ për rezultate më të mira.

  Sheqeri i bardhe

  Mbajini duart larg përdorimit të sheqerit në pastrimet e fytyrës pasi skajet e mprehta të grimcave mund të dëmtojnë indet e ndjeshme të fytyrës. Mikro krisjet në sipërfaqen e lëkurës të shkaktuara nga përdorimi i eksfolimit me sheqer të bardhë të rregullt mund të çojnë në inflamacion, acarim, skuqje, thatësi dhe probleme të tjera të lëkurës.

  sheqer

  Njerëzit me probleme me aknet nuk duhet të përdorin kurrë kripë të bardhë ose sheqer pasi aplikimi i tyre mund të çojë në skuqje dhe më shumë inflamacion.

  Sode buke

  Larja e fytyrës me sodë buke ose aplikimi i këtij përbërësi si maskë për fytyrën ose eksfoliues fizik mund të heqë pengesën mbrojtëse të vajit të lëkurës dhe ta lërë atë të pambrojtur ndaj infeksioneve dhe akneve. Përveç shqetësimit të florës së shëndetshme bakteriale dhe ekuilibrit delikat të enzimave, përdorimi i sodës së bukës mund të çojë në më shumë ndjeshmëri ndaj diellit dhe hiperpigmentim. Kështu, lëreni kimikatin më mirë si një ilaç për urthin në vend që të dëmtoni lëkurën me përdorimin e tij.

  Kanella

  Ndërsa kanella është një erëz e shkëlqyer për shkak të shijes dhe aromës së saj të shkëlqyer, kjo erëz nuk duhet të përdoret drejtpërdrejt në lëkurë. Përbërësi gjendet rrallë në ndonjë produkt për kujdesin e bukurisë pasi kanella është një irritues i zakonshëm.

  kanelle

  Nëse ende dëshironi ta përdorni në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës, atëherë sigurohuni që të shtoni erëzën me mjaltë, vaj ulliri etj. për lëkurë të lëmuar dhe pa njolla.

  Vajërat vegjetalë

  Ndërsa disa njerëz kanë arritur rezultate të shkëlqyera duke përdorur vaj vegjetal në lëkurën e tyre, shumë prej tyre janë penduar shumë për vendimin e tyre. Përdorimi i vajrave vegjetale mund të shtojë pak hidratim shtesë në sipërfaqen e lëkurës tuaj, por gjithashtu mund të çojë në bllokimin e poreve, në puçrra fytyre dhe një pamje me shkëlqim. Përveç kësaj, vajrat e rafinuar janë shumë të përpunuar me kimikate dhe përdorimi i tyre në fytyrë do të shkaktonte vetëm dëmtim të lëkurës. Nëse keni lëkurë të thatë, përdorni vetëm vajra bimore me presim të ftohtë dhe organik.

  spot_imgspot_img