11 C
Switzerland
More

  Pse një birrë në ditë mund të jetë e mirë për ju

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Çelësi për një mendje dhe trup të shëndetshëm: të jetosh shëndetshëm – por si?

  Mirëqenia fizike dhe mendore është e lidhur pazgjidhshmërisht me një mënyrë jetese të ekuilibruar dhe të shëndetshme. Gjërat më të rëndësishme këtu janë një konsum i ndërgjegjshëm dhe i moderuar i alkoolit dhe një dietë e ekuilibruar. Duke dëgjuar nevojat e trupit tonë dhe duke e furnizuar atë me atë që i nevojitet, ne promovojmë funksionalitet dhe vitalitet optimal. Sepse një mënyrë jetese e shëndetshme nuk është vetëm parandaluese ndaj sëmundjeve, por edhe çelësi i një qëndrimi më të lumtur dhe më të përmbushur ndaj jetës.

  Si pirja e birrës mund të përmirësojë shëndetin dhe higjienën tuaj

  Hulumtimi i fundit na ka befasuar me një rezultat freskues: një birrë e ftohtë në ditë mund të ketë një efekt pozitiv në florën tonë të zorrëve! Në veçanti, mostrat higjienike të lëngut të hopit mund të ndihmojnë në promovimin e shëndetit tonë. Në një studim të kohëve të fundit, burrave të shëndetshëm iu kërkua të pinin 3,5 litra birrë joalkoolike ose alkoolike çdo ditë për katër javë.

  Warum ein tägliches Bier gut für Sie sein könnte_01

  Rezultati? Grupi që shijoi HOPS kishte një diversitet dukshëm më të lartë të baktereve të zorrëve dhe përmirësoi shëndetin e zorrëve në fund të studimit. Kush do ta kishte menduar se duke u kujdesur për “bakteret e mira” mund të shijonit edhe një birrë të ftohtë në të njëjtën kohë? Urime për një florë të shëndetshme të zorrëve.

  Si birra pa alkool e bën zorrën tuaj të shkëlqejë

  Lajm i mirë për të gjithë adhuruesit e birrës: një studim i ri ka zbuluar se shijimi i birrës së sapokrijuar – me ose pa alkool – jo vetëm që mund të jetë një festë për qiellzën, por gjithashtu ka efekte pozitive në shëndetin tonë. Është zbuluar se birra diversifikon popullsinë mikrobike të zorrëve, duke sjellë përfitime për shëndetin tonë.

  Warum ein tägliches Bier gut für Sie sein könnte_04

  Është interesante se ky efekt nuk varet nga përmbajtja e alkoolit, por janë polifenolet e birrës ato që luajnë një rol të rëndësishëm. Dhe gjëja e mrekullueshme për këtë? Konsumimi i një birre në ditë nuk ka efekte negative në peshë apo përqindje të yndyrës në trup. Gezuar shendetin.

  Sekreti i konsumit të shëndetshëm të birrës

  Pavarësisht mostrës së kufizuar, ne si adhurues të birrës mund të presim gjetje premtuese. Megjithatë, duhet të kemi gjithmonë parasysh se konsumimi i tepërt i birrës mund të sfidojë sistemin tonë të tretjes.

  Warum ein tägliches Bier gut für Sie sein könnte_02

  Aciditeti i shtuar në veçanti mund të ketë pasoja të padëshirueshme si gastriti me kalimin e kohës. Pra, “barku i birrës” famëkeq nuk është rastësi.

  spot_imgspot_img