-1.2 C
Switzerland
More

  Sa kafe është shumë?

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Çfarë duhet të shmangni kur partneri ju bezdis?

  Nëse në të vërtetë dëshironi që ata të ndryshojnë...

  Çfarë këshillojnë njerëzit që janë në lidhje për më shumë se 20 vite?

  Gjithmonë bëni komplimente për trupin e partnerit tuaj. Kemi parë...

  Konfuziteti rreth gjetjeve për alkoolin

  Çeshtja e abstenuesit ka rëndësi Gjetjet e fundit mbi alkoolin...

  Pse i idealizojmë dashuritë e para?

  Jemi ato që besojmë. A është ky fati, apo...

  A është refuzimi romantik më keq se sa rrugëtimi romantik?

  Si këto pengesa kërcënojnë romancën Frika e refuzimit dhe humbja...

  Teilen

  Disa nga shenjat që tregojnë se po pi shumë kafe.

  Sa kafe konsiderohet shumë? Mund të habiteni, por në fakt rekomandohet që njerëzit të mos pinë më shumë se 28 filxhanë kafe në javë, që është afërsisht katër filxhanë kafe në ditë. Megjithatë, konsumimi i më shumë se kësaj shifre mund të ketë efekte negative në shëndet – veçanërisht në jetëgjatësinë.

  Ndjenja e ankthit

  Një filxhan mesatar përmban 95 miligramë kafeinë, kështu që nëse pini më shumë se katër filxhanë kafe në ditë, do të merrni rreth 500 miligramë kafeinë. Një studim në Journal of Psychopharmacology raporton se konsumimi i kafeinës në këtë masë mund të shkaktojë nivele të larta të stresit, ankthit, dhe madje edhe depresionit. Kërkimet kanë treguar se konsumimi i më shumë se 1000 miligramë kafeinë në javë mund të parashikojë ankthin e lartë. Ankthi dhe stresi janë gjëra që duhet të trajtohen me një profesionist mjekësor, kështu që është e rëndësishme të vlerësohet marrja e kafeinës dhe të diskutohen ndryshimet e mundshme në mënyrën e konsumit të kafes.

  Vështirësi për të fjetur

  Konsumi i rregullt i kafesë mund të shkaktojë probleme me zakonet normale të gjumit, veçanërisht nëse pi kafe rregullisht pasdite. Një studim i bërë me 197 nxënës të shkollave të mesme zbuloi se ata që merrnin më shumë kafeinë zgjoheshin më herët dhe ishin më të lodhur gjatë ditës në krahasim me grupin që merrte më pak kafeinë. Edhe pse pirja e rregullt e kafesë ka shumë përfitime shëndetësore, rekomandohet të mbajnë në minimum marrjen e përditshme të kafesë, duke e pi në mëngjes, për të pasur një gjumë më të mirë natën.

  Rrahje të përshpejtuara të zemrës

  Ein kontrollierter Studie hat herausgefunden, dass der Konsum von 100 Milligramm Koffein pro Stunde bis zu fünf Stunden keine schnellen Herzschläge verursacht. Es wurde jedoch festgestellt, dass der Konsum großer Mengen immer noch zu Veränderungen im Herzschlag führen kann.

  Dridhje

  A keni përjetuar ndonjëherë dridhje pas shumë filxhanësh kafeje? Kjo, në fakt, mund të përkufizohet si një mbidozë e kafeinës. Healthline thekson se ajo mund të shkaktojë dhimbje koke, nervozizëm, vështirësi në gjumë dhe rritje të rrahjeve të zemrës. Nëse keni ndonjë nga këto efekte anësore të rënda, duhet të kërkoni kujdes mjekësor.

  Ndjenja e lodhjes

  Është e natyrshme t’i drejtoheni kafesë ose formave të tjera të kafeinës kur ndiheni të lodhur, por a e dini se shumë kafeinë në fakt mund të ketë një efekt negativ? Kjo vlen sidomos nëse përfshin sheqerna e shtuar. Një studim i publikuar nga Innovations in Clinical Neuroscience zbuloi se pirja e pijeve me kafeinë, veçanërisht me sheqer, shkakton lodhje mendore te pjesëmarrësit.

  spot_imgspot_img