11 C
Switzerland
More

  Diabeti

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Gjashtë rregullat që nuk duhet të thyhen

  Një dietë e duhur për diabetikët duhet të përbëhet nga proteina, yndyrna të shëndetshme dhe karbohidrate. Megjithatë, disa ushqime janë të dobishme për të mbajtur nën kontroll sëmundjen.

  Këto janë ushqime që luftojnë inflamacionin.

  Perimet e freskëta, barishtet, bishtajoret, kërpudhat, arrat, frutat dhe ushqimet e fermentuara janë të theksuara këtu në AgroWeb.org. Tek njerëzit me diabet, listat e ushqimeve të mira dhe të këqija janë shumë të gjata. Megjithatë, shkencëtarët kanë përgatitur një udhëzues të saktë dhe konciz që përshkruan ushqimet më të mira për ta.

  Diabetes02

  Mos u dorëzoni para urisë

  Ekspertët thonë se në fund të çdo vakti, diabetikët duhet të sigurohen që të jenë të ngopur dhe të kënaqur me ushqimin. Në këtë mënyrë shmangin dëshirat për ushqime jo të shëndetshme, të shpejta dhe të përpunuara gjatë ditës.

  Të freskëtat janë më të mirat

  AgroWeb.org rekomandon që sa herë të ndiheni të uritur, kujdesuni për ushqimet e freskëta dhe veçanërisht ato pa lëndë artificiale të shtuara. Këto të fundit nuk janë të dëmshme vetëm për diabetikët.

  Kujdes me racionet

  Ushqimi i shërbyer nuk duhet të kalojë madhësinë e pjatës në tavolinë. Nëse dëshironi të jeni të kujdesshëm me porcionet, zgjidhni pjata më të vogla sesa të plota.

  Kujdes nga ushqimi i shpejtë ndërmjet vakteve

  Kur hani ushqime të pasura me fibra dhe proteina, trupi qëndron i mbrojtur nga ciklet e dëmshme të rritjes së sheqerit dhe sheqerit të lartë në gjak. Nëse dëshironi diçka mes vakteve, mund të merrni një avokado, çokollatë të zezë, arra ose kokoshka të bëra vetë.

  Darka, vakti i fundit

  Diabetikët nuk duhet të hanë asgjë tjetër pas darkës. Përjashtim bëjnë ata që marrin insulinë ose ilaçe të caktuara antidiabetike. Megjithatë, në këtë rast duhet të shmangni edhe ëmbëlsirat, djathin, biskotat dhe të ngjashme.

  Pijet e duhura

  Ju mund të pini ujë ose çajra bimorë si çaj jeshil ose çaj i zi.

  spot_imgspot_img