15.1 C
Switzerland
More

  Syze dielli jo vetëm për stil!

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Respekti, themeli i marrëdhënieve

  Elementi kyç në çdo marrëdhënie është respekti; humbja e...

  Ndryshoni perspektivën në romancë!

  Kini pritshmri realiste për marrëdhëniet dhe romancën Dashuria nuk është...

  Jeni së bashku për arsyet e duhura

  Mësimet e dashurisë Para se të fillojmë të flasim për...

  Kërkoni pozitivetin: Mësim për çiftet e reja

  Një udhëzim për të forcuar marrëdhënien në çift Shumë çifte...

  Lumturia që kërkoni është tashmë këtu!

  Kam qenë një kërkues i lumturisë për shumë, shumë...

  Teilen

  Magjia e syzeve të diellit

  Asgjë nuk transformon një veshje si një parë e syze dielli. Mund të jenë hapja e fundit para se të dilni jashtë, por syzet e diellit kanë fuqinë për të bërë çdo veshje të vjetër në një pamje të qëlluar.

  Syze dielli 04

  Zgjidhni syzet e diellit të mbrojtura nga rrezet UV për shëndetin e syve tuaj

  Këtë verë, një gamë e vërtetë e stileve nga dekadat e kaluara janë në modë. Me formën e tyre të nënvizuar me kënd, rrëmbimi i syve i punuar me dorë, njëherë favorit i ikonave si, theksojnë kukëdhëmbët dhe ofrojnë një mospërfillje lojërale.

  Syzet aviator, popularizuar në vite ’70 dhe ’80 nga personazhet e njohur, kanë një përdorim androgjen falë formës retro rrumbullake dhe dy shiritave metalikë. Forma ekstra-e madhe—që variojnë në formë nga katrori te drejtkëndi te gjashtëkëndëshi—janë padyshim dramatike, ndërsa stilet sportive dhe e komode kapin bujarinë virale të stilit sportiv për të gjitha kohërat. Por avantazhi më i madh i të gjithëve? Syzet diellore ruajnë shëndetin e syve.

  Çelësi për shfrytëzimin maksimal të kësaj mbrojtjeje?

  Gjeni një pal që vërtet ju pëlqen. Syzet më të mira janë ato që do t’i vishni më shumë,” thotë një burim. Fatmirësisht, ka shumë tendenca të syzeve të reja që janë njëkohësisht modë dhe funksionale – shikoni deri në pistat e kohëve të fundit. Syzet e shumëllojshme diellore ishin kudo dhe sillnin një kontrast të vërtetë në çdo veshje. Burimi thotë se variationet në tonat nuk ndikojnë në mbrojtje.

  Por cilin stil zgjidhni, është kritik që të përdorni syzet tuaja konsiderueshëm – veçanërisht sepse problemet e shëndetit të syve janë një pjesë e pakontestueshme e procesit të plakjes.

  Syze dielli 03

  Mbrojini sytë tuaj

  Në mënyrë instiktive, po të moshohemi, ne do të kemi disa rrudha, do të kemi flokë të zeza dhe do të kemi kataraktë,” thotë burimi. “Disa persona gjithashtu janë të prirur për të pasur degjenerim makular me plakje [në shkallë gjenetike].” Të dy degjenerimi makular dhe kataraktët—një mbytje e linzës së syrit—shkaktojnë dobësi të pamjes dhe përkeqësohen nga ekspozimi ndaj diellit.

  Avgetë ultravjolë gjithashtu mund të shkaktojnë sy të thatë, djegie dielle, rozace në rrethet e syve dhe karcinome të lëkurës rrotull syve. Së bashku me problemet e pamjes, këto kushte mund ta bëjnë që sytë tuaj të duken të kuq dhe të irrituar. Syzet reduktojnë mundësitë tona për marrjen e këtyre gjërave, ose shtyjnë fillimin, thotë burimi.

  Këshilla për mbrojtjen e syve nga rrezatimi uv

  Ekspozimi i përsëritur ndaj rrezatimit ultraviolet gjithashtu shpejton humbjen e elasticitetit të lëkurës dhe kolagjenit, duke e shkaktuar të shtrihet dhe të rrudhet. Rreth syve, kjo çon në xhurat e zogjve dhe pikat e pigmentit. Por veshja e syzeve të diellit—sidomos linsave që ofrojnë 100% mbrojtje UV—mund të ngadalësojë këto efekte.

  Për të gjetur syze me mjaft mbrojtje, rekomandohet të kontrolloni etiketën për të siguruar se bllokojnë 75 deri në 90 për qind të dritës së dukshme me mbrojtje UVB dhe UVA. Dhe nëse thotë “UV 400,” syzet do të mbrojnë sytë tuaj kundër pothuajse të gjitha rrezeve të dëmshme. Po aq e rëndësishme: kur bëni blerje, mos e nënvlerësoni përshtatjen dhe cilësinë e linsëve – ato mund të bëjnë ose thyen mbrojtjen në rrugë të gjatë.

  spot_imgspot_img