-0.4 C
Switzerland
More

  Hapa të vegjël, ndikim i madh

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Çfarë duhet të shmangni kur partneri ju bezdis?

  Nëse në të vërtetë dëshironi që ata të ndryshojnë...

  Çfarë këshillojnë njerëzit që janë në lidhje për më shumë se 20 vite?

  Gjithmonë bëni komplimente për trupin e partnerit tuaj. Kemi parë...

  Konfuziteti rreth gjetjeve për alkoolin

  Çeshtja e abstenuesit ka rëndësi Gjetjet e fundit mbi alkoolin...

  Pse i idealizojmë dashuritë e para?

  Jemi ato që besojmë. A është ky fati, apo...

  A është refuzimi romantik më keq se sa rrugëtimi romantik?

  Si këto pengesa kërcënojnë romancën Frika e refuzimit dhe humbja...

  Teilen

  Katër gjëra të vogla që mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të zemrës

  Përfshirja e një rutine ushtrimesh në jetën tuaj është një mënyrë e shkëlqyer për ta mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme, por nuk është e vetmja mënyrë. Nëse keni dashur gjithmonë të përmirësoni shëndetin e zemrës duke bërë gjëra të vogla e të thjeshta çdo ditë, mundeni!

  Herzgesundheit02

  Tani që hulumtimi i Johns Hopkins ka zbuluar se shmangia e sëmundjeve të zemrës zvogëlon rrezikun e komplikimeve nga COVID-19 deri në 80 për qind, këtu janë disa sekrete që nxisin djersën për të mbrojtur zemrën tuaj.

  Hani si një fëmijë

  Përhapja e gjalpit të kikirikut në mollë ose selino nuk është vetëm për fëmijët. Në një studim të Harvardit, të rriturit që konsumonin pesë lugë krem ​​të rëndë çdo javë ulën rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 44 për qind. Lajmi i mirë janë yndyrnat e shëndetshme të pangopura në kikirikë, të cilat mëlçia juaj i përdor për të bërë kolesterolin “të mirë” HDL që i mban arteriet tuaja të pastra.

  Qeshni së bashku

  A dëgjoni dikë tjetër duke qeshur dhe nuk mund të mos qeshni së bashku? Ky është një lajm i mirë, sepse hulumtimet norvegjeze tregojnë se ju bën deri në 73 për qind më pak gjasa të vuani nga sëmundje fatale të zemrës.

  sammen lachen

  Ekspertët shpjegojnë se e qeshura çliron oksid nitrik në enët e gjakut, i cili i zgjeron ato dhe lehtëson presionin në zemër. Kërkoni video të njerëzve që qeshin, të garantuara për t’ju bërë të qeshni në YouTube duke përdorur termin e kërkimit “Nuk mund të ndaloj së qeshuri”.

  Kthehu me një birrë

  Kur bëhet fjalë për përmirësimin e shëndetit të zemrës, vera e kuqe merr meritën. Megjithatë, hulumtimet tregojnë se sasitë modeste të çdo lloj alkooli mbrojnë kundër mpiksjes së gjakut dhe i mbajnë enët e gjakut fleksibël. Në fakt, shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar zbuluan se pirja e tre deri në katër racione birrë ose verë në javë ul rrezikun e problemeve me zemrën me 36 për qind.

  Mbrojtja më e mirë, vitamina D

  Shmangia e mungesës së vitaminës D redukton rrezikun e sëmundjeve të zemrës deri në 55 për qind, gjetjet e reja në Gazetën Evropiane të Zemrës sugjerojnë se vitamina D ushqen indet e zemrës dhe mund të parandalojë presionin e lartë të gjakut. Eksperten vlerëson për marrjen e dy deri në katër mijë IU të vitaminës D3 në ditë.

  vitamin-d

  Si gjithmonë, konsultohuni me mjekun tuaj të përgjithshëm përpara se të pranoni këshilla serioze mjekësore.

  spot_imgspot_img