15.1 C
Switzerland
More

  Hard disk i jashtëm për MacBook

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Respekti, themeli i marrëdhënieve

  Elementi kyç në çdo marrëdhënie është respekti; humbja e...

  Ndryshoni perspektivën në romancë!

  Kini pritshmri realiste për marrëdhëniet dhe romancën Dashuria nuk është...

  Jeni së bashku për arsyet e duhura

  Mësimet e dashurisë Para se të fillojmë të flasim për...

  Kërkoni pozitivetin: Mësim për çiftet e reja

  Një udhëzim për të forcuar marrëdhënien në çift Shumë çifte...

  Lumturia që kërkoni është tashmë këtu!

  Kam qenë një kërkues i lumturisë për shumë, shumë...

  Teilen

  Zgjedhja e një hard disk të jashtëm për MacBook-in tuaj kërkon konsideratë të kujdesshme, si dhe konsiderata specifike. Për të siguruar që ju të zgjidhni produktin më të mirë të mundshëm, duhet të përdorni kritere të ndryshme. Krahasimi i mëposhtëm ju jep një përmbledhje të asaj që duhet të keni parasysh kur merrni vendimin tuaj për të gjetur hard diskun e përsosur për Mac-in tuaj.

  MacBook-ët e Apple janë të njohur për ruajtjen e tyre të shtrenjtë të brendshme. Prandaj, shumë blerës zgjedhin opsionin më të vogël të disponueshëm prej 256 GB në Air ose Pro. Megjithëse Apple ofron Air M2 me 512 GB, ai paguan 350 euro shtesë – edhe pse njësia grafike ofron edhe dy bërthama të tjera. Por edhe 512 GB hapësirë ​​ruajtëse shpesh nuk është e mjaftueshme, veçanërisht nëse fotot dhe videot duhen ruajtur në mënyrë të sigurt dhe afatgjatë. Këtu mund të ndihmojnë opsionet e ruajtjes së jashtme si disqet e ngurtë dhe SSD dhe zakonisht janë më të lira se tarifa shtesë për ruajtjen e brendshme. Por ka disa gjëra themelore që blerësit duhet të kenë parasysh, të tilla si protokolli i duhur i transmetimit, madhësia e duhur e kujtesës dhe formati i duhur i skedarit.

  SSD apo hard disk i jashtëm?

  Nëse keni zgjedhjen midis një HDD (hard drive) dhe një SSD (disk në gjendje të ngurtë), fillimisht duhet të vendosni se çfarë është më e rëndësishme për ju: shumë hapësirë ​​ruajtëse për pak para ose një zgjidhje e shpejtë dhe e fuqishme ruajtjeje. Ndërsa një hard disk ofron shumë hapësirë ​​ruajtëse me një kosto të ulët, ai gjithashtu ka disa disavantazhe teknike. Ajo është e ndjeshme ndaj goditjeve dhe shpejtësia e saj lë për të dëshiruar. Në të kundërt, një disk në gjendje të ngurtë funksionon me memorie flash që akseson drejtpërdrejt të dhënat e tij, ndërsa një hard disk ende punon me disqe magnetike që duhet të skanohen nga një kokë leximi. Kjo është arsyeja pse ia vlen të mendoni se cilat janë prioritetet tuaja dhe cili opsion është i duhuri për nevojat tuaja.

  ssdNëse jeni shpesh në lëvizje, duhet të mbështeteni patjetër në ruajtjen e SSD! Falë rezistencës ndaj goditjes, nuk keni pse të shqetësoheni për dëmtimin e të dhënave tuaja kur udhëtoni. Edhe nëse punoni drejtpërdrejt në mediumin e ruajtjes së jashtme, ju rekomandojmë një SSD. Një hard disk i zakonshëm mund t’ju shqetësojë nervat, veçanërisht kur redaktoni skedarë të mëdhenj video.

  USB-C vs USB 3.1 Gen2: Çfarë duhet të dini

  Kur blini një hard disk të jashtëm ose SSD, protokolli i transferimit është kriteri vendimtar. Për fat të mirë, MacBook-ët aktualë kanë ndërfaqet luksoze Thunderbolt 3 ose 4 të maskuara në formën e prizave USB-C që funksionojnë me të gjitha protokollet USB. Sidoqoftë, kjo mund të jetë gjithashtu konfuze pasi USB-C përshkruan vetëm formën e prizës dhe jo protokollin USB. Protokolli USB, nga ana tjetër, përcakton shpejtësinë me të cilën të dhënat transferohen midis Mac dhe hard drive ose SSD. Dikush mund të mendojë se një protokoll më i ri do të mundësonte qarkullim më të lartë të të dhënave.

  Teksti origjinal është pjesërisht i pasaktë. Për shembull, ka dallime midis USB 3.1 Gen. 1 dhe USB 3.2 Gen. 1×1 në kapacitetin maksimal të të dhënave prej 5 gigabit për sekondë. Për ta ilustruar këtë, le të mendojmë për një lidhje USB si një rrugë. Numri i “korsive”, d.m.th. i rrugëve, është i rëndësishëm për USB 3.2. Prodhuesit i etiketojnë këto ose me “x1” ose “x2”. Sa më shumë rrugë, aq më i madh është fluksi i të dhënave dhe aq më pak bllokim. Kjo është e parëndësishme për HHD-të, pasi ato funksionojnë shumë ngadalë për të mbingarkuar rrjedhën e të dhënave. Megjithatë, SSD-të e shpejta me një shpejtësi leximi ose shkrimi prej 2000 megabajt për sekondë (MB/s) duhet të pajisen me të paktën USB 3.2 Gen. 2 x1 për të zhvilluar performancën e tyre të plotë. Sidoqoftë, në përgjithësi, USB 3.0 është gjithashtu i mjaftueshëm deri në një shpejtësi prej 950 MB/s.

  Për të lëvizur shpejt skedarët e mëdhenj, është thelbësore të zgjidhni një hard disk të jashtëm me shpejtësinë më të lartë të mundshme të xhiros së të dhënave. Prandaj, ne rekomandojmë të zgjidhni të paktën një USB 3.1 Gen 1 (i njohur gjithashtu si USB 3.0), ose akoma më mirë, një me USB 3.1 Gen 2. Disa prodhues reklamojnë pajisjet e tyre të ruajtjes së jashtme me lidhës USB-C, por duhet të keni kujdes që lidhja nuk është e pajisur vetëm me protokollin më të ngadaltë USB 2.0, i cili ofron një shpejtësi transferimi prej vetëm 480 megabit për sekondë. Prandaj, kushtojini vëmendje hollësive dhe zgjidhni një hard disk të jashtëm me shpejtësi të lartë të transferimit të të dhënave për të shmangur transferimet e ngadalta.

  Nga rruga: Kur bëhet fjalë për ndërfaqen më të shpejtë, Thunderbolt 4 është kampioni absolut. Me një kapacitet teorik prej 40 gigabit për sekondë (shkurtimisht GBits), xhiroja e të dhënave këtu është e patejkalueshme dhe mundëson transferimin e njëkohshëm të sinjaleve të imazhit, të dhënave dhe Ethernetit. Prizat Thunderbolt gjithashtu mbështesin të gjitha protokollet USB dhe kështu ofrojnë përputhshmërinë përfundimtare. Sidoqoftë, SSD-të e jashtme Thunderbolt janë shumë të rralla dhe gjithashtu mjaft të shtrenjta. Në parim, ato janë të vlefshme vetëm për profesionistët që duhet të modifikojnë skedarë të mëdhenj (zakonisht në cilësi 4K) direkt në SSD kur udhëtojnë.

  Shmangni gabimet e formatimit

  SSD-të dhe disqet e ngurtë përdorin sisteme të ndryshme skedarësh për të organizuar të dhënat. Në përgjithësi, mediat e ruajtjes së jashtme janë të formatuara në FAT 32 ose ExFat si parazgjedhje. FAT32 ka avantazhin se njihet në mënyrë të barabartë nga kompjuterët Windows dhe Apple. Fatkeqësisht, kufizimi është se skedarët individualë nuk mund të kalojnë 4 GB. Prandaj, formatimi në një sistem skedar tjetër kërkohet për videot 4K. Megjithatë, duhet të theksohet se formatimi do të rezultojë në humbjen e të gjithë skedarëve të ruajtur në memorie.

  Përpara se të ruani të dhënat në një Mac të ri, ia vlen të formatoni hard diskun për të siguruar transferim të qetë të të dhënave. Programi i Diskut të Mac-it tuaj do t’ju ndihmojë të formatoni hard diskun e jashtëm në sistemin e skedarëve Apple (APFS) për t’u përdorur me një Mac. Por kini kujdes: nëse doni të shkëmbeni të dhënat tuaja midis një kompjuteri Mac dhe një kompjuteri Windows, mund të jetë një sfidë e vërtetë. Në këtë rast, keni nevojë për softuer shtesë të veçantë, të paguar për kompjuterin tuaj Windows ose Mac. Për shembull, për transferimin e të dhënave nga ruajtja APFS në Windows, ne rekomandojmë aplikacionin APFS për Windows të Paragon. Anasjelltas, i njëjti zhvillues i softuerit ofron gjithashtu “NTFS për Mac” për të përdorur sisteme skedarësh të bazuara në NTFS në një Mac. NTFS është sistemi standard i skedarëve Windows.

  Kujdes: Nëse dëshironi të ruani direkt nga videokamera juaj në një hard disk, duhet të siguroheni që ajo të jetë në formatin e duhur. Me SSD APFS, kamera juaj mund të mos e njohë formatin. Në këtë rast, ne rekomandojmë formatimin e SSD në ExFat. Është e rëndësishme që të mos tërhiqni thjesht memorien e jashtme pasi kjo mund të çojë në humbje të të dhënave. Në vend të kësaj, gjithmonë duhet ta hiqni siç duhet kujtesën përpara se ta hiqni atë.

  Hard disqe të jashtëm të vlefshëm për përdoruesit e MacBook

  Tani mjafton teoria e thatë – le të zhytemi drejt e në argëtim! Krahasimi ynë ju tregon vetëm modele që janë të pajisura me lidhje USB-C dhe mbështesin të paktën protokollin USB 3.1 Generation 1 (aka USB 3.0). Kështu që ju mund të jeni i sigurt se qëndroni në korsinë e shpejtë teknike. Ne rekomandojmë dy disqe të jashtëm dhe dy SSD, të cilat janë veçanërisht interesante për përdoruesit e Mac. Por kjo nuk është e gjitha – për përdoruesit profesionistë ne kemi gjithashtu një SSD Thunderbolt dhe HDD në mëngët tona. Kështu që asnjë dëshirë nuk mbetet e parealizuar!

  Rezervoni të dhënat tuaja me LaCie Rugged 2TB për MacBook

  LaCie ka qenë në ballë të tregut të hard diskeve të jashtme për më shumë se një dekadë dhe modelet “të thyera” në veçanti janë të shkëlqyera! Kutia portokalli e ndezur jo vetëm që ofron një pamje të pagabueshme, por gjithashtu premton mbrojtje rezistente ndaj shiut dhe rënies nga një lartësi deri në 1.20 metra. Fatkeqësisht, hard disku nuk është i papërshkueshëm nga uji, ndaj kini kujdes kur zhyteni! Por kini kujdes, fansa të Apple: Rugged USB-C është gjithashtu i pajtueshëm me iPad, për sa kohë që ato kanë një ndërfaqe USB-C. Një tjetër pikë kryesore: një shërbim i rikuperimit të të dhënave për dy vjet është i përfshirë në çmim. Përfitoni nga kjo ruajtje e qëndrueshme dhe e sigurt e të dhënave tani!

  Hard disk alternativ

  Një tjetër opsion për përdoruesit kërkues është SanDisk Professional me një hapësirë ​​ruajtjeje bujare prej 2 TB. Strehimi i tij i fortë, i cili mbrohet nga pluhuri dhe uji i spërkatur me certifikatën IP54, është veçanërisht mbresëlënës. Ka një ndryshim të vogël çmimi midis dy modeleve, por SanDisk Professional nuk ofron një shërbim të rikuperimit të të dhënave. Zbuloni avantazhet e pakrahasueshme të kësaj zgjidhjeje mbresëlënëse të ruajtjes tani!

  SSD e jashtme për MacBook

  Mund të ketë karta SD Express që funksionojnë aq shpejt sa SSD-të e jashtme, por këtu është kapja: ato kushtojnë shumë herë më shumë. Sidoqoftë, nëse mund të bëjmë një rekomandim, ne jemi absolutisht të emocionuar me LaCie SSD me hapësirën e tij 2 TB. Sepse kjo është e certifikuar me IP 67 dhe për këtë arsye ideale për të xhiruar në ajër të hapur. Pavarësisht nëse është pluhur apo ujë, kjo SSD qëndron e mbrojtur. Këtu kujdeset edhe për të dhënat, sepse çmimi përfshin tre vjet rikuperim të të dhënave nga prodhuesi. Kështu që ne mund të rekomandojmë vetëm që t’i hidhni një sy edhe SSD-së tuaj!

  Alternativa SSD

  SanDisk Extreme PRO Portable SSD me një hapësirë ​​mbresëlënëse 2 TB është jo vetëm më e përballueshme, por edhe rreth dy herë më e shpejtë se konkurrentët e saj. Duke përdorur një SSD të shpejtë M.2, ai tejkalon shumë SSD-të klasike SATA për sa i përket shpejtësisë së leximit dhe shkrimit. Megjithatë, ka edhe disa pika që duhen marrë parasysh. Krahasuar me LaCie Rugged, SanDisk SSD ka vetëm një certifikim IP 55 dhe për këtë arsye nuk është aq i fortë sa konkurrenti i tij më i shtrenjtë. Përveç kësaj, rikuperimi i të dhënave nuk përfshihet në çmim, duke e bërë këtë SSD më pak të përshtatshëm për profesionistët që punojnë në kushte të vështira moti. Në vend të kësaj, ai është i përsosur për fotografët dhe videografët ambiciozë dhe jep rezultate të shkëlqyera edhe në kushte optimale.

  Thunderbolt SSD

  Profesionistët e dinë saktësisht se cilin version të zgjedhin: variantin Thunderbolt të LaCie SSD. Krahasuar me versionin standard, ai shkëlqen me shpejtësi të shpejtë leximi dhe shkrimi dhe një shërbim pesë-vjeçar të rikuperimit të të dhënave. Sa i përket protokolleve të transferimit, prodhuesi mbështetet në Thunderbolt 3, që do të thotë se të dhënat mund të transferohen në kompjuterin prerës edhe më shpejt sesa me versionin USB-C. Kjo tregon: nëse jeni duke kërkuar për performancë të klasit të parë, do të arrini versionin profesional të LaCie SSD.

  Thunderbolt HDD

  Një hard disk Thunderbolt mund të japë teorikisht shpejtësi jashtëzakonisht të shpejta transferimi, por në praktikë vuan nga shpejtësia më e ngadaltë e HDD-së klasike. Kjo është arsyeja pse SanDisk Professional 6TB është një zgjedhje e mençur si ruajtje shtesë për një MacBook ose Mac, megjithëse nuk mund të shfrytëzojë performancën e plotë të prizës Thunderbolt. Megjithatë, nuk këshillohet të merrni hard diskun me vete kur udhëtoni, pasi është thjesht shumë i rëndë në krahasim me mediat e tjera të ruajtjes së jashtme.

  spot_imgspot_img