9 C
Switzerland
More

  Fruta të stinës vs. sheqeri

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Zbulojeni se a e rrisin frutat sheqerin në gjak

  Rekomandohet të konsumoni fruta, veçanërisht ato të stinës, çdo ditë, pasi ato janë një burim i pasur me fibra, vitamina, minerale dhe antioksidantë. Megjithatë, shumë besojnë se frutat kanë shumë sheqer dhe duhet t’i shmangim, pasi ato mund të shkaktojnë një rritje të niveleve të sheqerit në gjak.

  Por, a është e vërtetë? Nutricionistët Pooja Makhija dhe Luke Coutinho nuk janë dakord. Sipas tyre, kur hani fruta, është e pamundur të konsumoni mjaftueshëm fruktozë për të shkaktuar dëme.

  Nutricionistët rekomandojnë konsumimin e yndyrave, siç janë farat e lirit të njomur dhe arra të tilla si bajamet, në shtojcë me proteina, për të vonuar zbrazjen e stomakut.

  “Kjo do të na ndihmojë të korrigjojmë përfitimet e këtyre vitaminave dhe mineraleve të tretshme në ujë, të cilat nevojiten çdo ditë përmes dietës suaj, pasi trupi ynë nuk mund t’i ruajë ato pa u shqetësuar për sheqerin”, shtjelluan ata.

  spot_imgspot_img