7.9 C
Switzerland
More

  Fuqia sekrete e smoothies

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Shkenca thotë që të mos flini tepër gjatë fundjavës

  Vonesa sociale nga ndryshimi i kohës së zgjimit mund...

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Teilen

  Smoothie Power: Si të merrni pjesën tuaj të përditshme të frutave dhe perimeve me një pije

  Smoothies janë mënyra perfekte për të plotësuar nevojat tuaja të përditshme për fruta dhe perime dhe për të forcuar shëndetin tuaj. Por ja ku fshihet: Jo çdo smoothie është automatikisht i shëndetshëm, edhe nëse është i mbushur me fruta dhe perime. Për t’u siguruar që të përfitoni sa më shumë nga smoothie-ja juaj, duhet të ndiqni këto këshilla të thjeshta: Përdorni vetëm fruta të freskëta ose të ngrira për ëmbëlsi natyrale.

  Zgjidhni qumësht me bazë bimore pa sheqer, ujë kokosi ose ujë të filtruar për të holluar smoothie-n tuaj. Në këtë mënyrë, mund të siguroheni që çdo gllënjkë të jetë e mbushur me lëndë ushqyese dhe pa sheqer të shtuar. Me këto këshilla të zgjuara, mund të përfitoni sa më shumë nga çdo krijim smoothie dhe të bëni një hap përpara në udhëtimin tuaj të shëndetit dhe fitnesit.

  Smothie

  Lëkura juaj mund të jetë më e shëndetshme

  Zbuloni çelësin për lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim: Çdo ditë lëkura juaj duhet të përballojë një mori faktorësh të dëmshëm si kimikatet, rrezet e diellit dhe ndotja e ajrit. Këto ndikime mund të përshpejtojnë procesin e plakjes së lëkurës tuaj, por mos u shqetësoni – frutat dhe perimet e freskëta janë çelësi për mbrojtjen dhe rigjenerimin e qelizave të lëkurës tuaj. Mbështetni lëkurën tuaj në luftën kundër ndotjes së mjedisit dhe zbuloni armën sekrete për një pamje më të fortë dhe rinore.

  Shëndeti juaj i zorrëve mund të përmirësohet

  Smoothies janë këshilla e përsosur e brendshme për t’i siguruar trupit tuaj fibra të rëndësishme, edhe nëse keni vështirësi të hani mjaft fruta dhe perime. Nuk është shkencë raketash – Akademia e Ushqyerjes dhe Dietologjisë rekomandon vetëm 14 gram fibra për 1000 kalori, gjë që është plotësisht e arritshme! Por pse duhet të kujdeseni? Epo, fibrat janë thelbësore për shëndetin e zorrëve. Një mikrobiom i dëmtuar mund të shkaktojë probleme me tretjen bulboze dhe sëmundje kronike.

  Smothie_02

  Pra, çfarë po prisni? Përqendrohuni në shijimin e ushqimeve me fibra të lartë, dhe smoothie-t janë një zgjidhje e shijshme dhe pa bujë. Të bësh diçka të mirë për trupin tënd nuk duhet të jetë e mërzitshme!

  Mund të rrisë imunitetin tuaj

  Rëndësia e jashtëzakonshme e një diete ushqyese për sistemin tonë imunitar është e padiskutueshme. Një dietë e ekuilibruar dhe e shëndetshme e pasur me fruta dhe perime ka aftësinë të zbusë proceset inflamatore në trup dhe të forcojë sistemin imunitar. Kjo mund të shmangë një gamë të gjerë sëmundjesh dhe të rrisë mirëqenien e përgjithshme. Prandaj, ia vlen të rritet numri i perimeve të shëndetshme dhe përbërësve të tjerë të freskët në tryezën e ngrënies!

  Shëndeti i trurit tuaj mund të përmirësohet

  Smoothies janë një mënyrë fantastike për të përmirësuar shëndetin e trurit tuaj! Duke përdorur përbërës si zarzavate dhe manaferrat, ju siguroni që smoothie-ja juaj të jetë e mbushur me antioksidantë. Një studim krejt i ri mbi antioksidantët ka zbuluar se si flavonoidet në ushqimet bimore mund të ndihmojnë në përmirësimin e funksionit tonë njohës dhe mbrojtjen e trurit tonë.

  Në studim u ekzaminuan një sërë ushqimesh, duke përfshirë qershitë, mollët, arra, manaferrat, portokallet, shegët, kakaon dhe spinaqin. Duke shtuar këta përbërës në smoothie-n tuaj, do t’i jepni trurit tuaj zjarrin që i nevojitet për të qëndruar në formë të mirë!

  spot_imgspot_img