-0.4 C
Switzerland
More

  Përfitimet e konsumit të qershive para gjumit

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Çfarë duhet të shmangni kur partneri ju bezdis?

  Nëse në të vërtetë dëshironi që ata të ndryshojnë...

  Çfarë këshillojnë njerëzit që janë në lidhje për më shumë se 20 vite?

  Gjithmonë bëni komplimente për trupin e partnerit tuaj. Kemi parë...

  Konfuziteti rreth gjetjeve për alkoolin

  Çeshtja e abstenuesit ka rëndësi Gjetjet e fundit mbi alkoolin...

  Pse i idealizojmë dashuritë e para?

  Jemi ato që besojmë. A është ky fati, apo...

  A është refuzimi romantik më keq se sa rrugëtimi romantik?

  Si këto pengesa kërcënojnë romancën Frika e refuzimit dhe humbja...

  Teilen

  Vlerat dhe vetitë e qershive

  Qershitë janë thjesht të mrekullueshme! Këto fruta të vogla janë energji, plot me vitaminë A, vitaminë C dhe kalium dhe ofrojnë një mori përfitimesh fantastike shëndetësore.

  Kirschen essen_04

  Jo vetëm që mund të forcojnë sistemin imunitar, të përmirësojnë shërimin e plagëve dhe të përmirësojnë shikimin, veçanërisht në kushte me dritë të ulët, por gjithashtu mund të ulin presionin e gjakut dhe të zvogëlojnë rrezikun e gurëve në veshka. Qershitë janë një superushqim që është gjithashtu një super burim i antioksidantëve që ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

  Dhe ja një këshillë tjetër e brendshme: qershitë mund të ndihmojnë edhe me dhimbjet e artritit, pagjumësinë dhe dhimbjet e muskujve! E pabesueshme, por e vërtetë – e gjitha kjo falë efekteve natyrale anti-inflamatore të vitaminës C dhe antioksidantëve. Kur jeni duke kërkuar për një rostiçeri të shijshme dhe të shëndetshme, asgjë nuk i kalon qershitë. Provoni dhe shikoni vetë sa mirë është të zgjidhni qershitë!

  Ato ju ndihmojnë të flini

  Nicht nur ein süsser Genuss, sondern auch ein Weg zu besserem Schlaf: Forschungsstudien haben gezeigt, dass Kirschen entzündungshemmende Eigenschaften haben und dadurch zu einem erholsameren Schlaf beitragen können. Gerade an den heissen Sommertagen sind Kirschen eine köstliche und erfrischende Option. Probieren Sie es aus und tauschen Sie Ihr herkömmliches Abendessen gegen diese leckeren Früchte aus – eine einfache Methode, um Ihre Gesundheit zu verbessern.

  Lehtësoni dhimbjet fizike

  Qershitë janë fruta të vogla por të fuqishme me përfitime të mahnitshme shëndetësore. Të pasura me kalium, një lëndë ushqyese që përcjell impulse elektrike në të gjithë trupin, qershitë ofrojnë përfitime të shumta shëndetësore. Ata janë të njohur për rregullimin e presionit të gjakut, ndihmojnë në rikuperimin e muskujve, stimulojnë sistemin nervor dhe përmirësojnë tretjen. Përveç kësaj, ato ndihmojnë në ruajtjen e hidratimit të qëndrueshëm, një ritëm të shëndetshëm të zemrës dhe peshë të ekuilibruar.

  Kirschen essen_03

  Vetëm disa qershi në ditë mund t’i shtojnë këto përfitime. Megjithatë, nëse konsumoni një filxhan të tërë, do të merrni 330 miligramë kalium mbresëlënës. Kjo korrespondon me të paktën 10% të dozës së rekomanduar ditore. Pra, shtoni qershi si meze të lehtë ose në vaktet tuaja dhe korrni të gjitha këto efekte pozitive. Trupi juaj do t’ju falënderojë!

  Ato forcojnë imunitetin

  Qershitë janë një ushqim i vërtetë i fuqisë! Së bashku me frutat dhe perimet e tjera, ato janë një burim fantastik i antioksidantëve dhe antiviraleve. Flavonoidet në qershi janë veçanërisht të zgjuara në luftimin e infeksionit dhe janë treguar të jenë tepër të fuqishëm. Dhe sikur të mos mjaftonte, ato forcojnë edhe sistemin tonë imunitar, siç kanë treguar studime të shumta.

  Kirschen essen

  Kështu që herën tjetër që do të shijoni një grusht qershie, jepini trupit tuaj pak mbrojtje shtesë – dhe gjithashtu një trajtim të shijshëm!

  spot_imgspot_img