15.1 C
Switzerland
More

  Pesë llojet e frutave të ngrira që ndihmojnë me diabetin

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Respekti, themeli i marrëdhënieve

  Elementi kyç në çdo marrëdhënie është respekti; humbja e...

  Ndryshoni perspektivën në romancë!

  Kini pritshmri realiste për marrëdhëniet dhe romancën Dashuria nuk është...

  Jeni së bashku për arsyet e duhura

  Mësimet e dashurisë Para se të fillojmë të flasim për...

  Kërkoni pozitivetin: Mësim për çiftet e reja

  Një udhëzim për të forcuar marrëdhënien në çift Shumë çifte...

  Lumturia që kërkoni është tashmë këtu!

  Kam qenë një kërkues i lumturisë për shumë, shumë...

  Teilen

  Pse frutat janë një domosdoshmëri në dietën e diabetikëve

  Një dietë e shëndetshme për diabetikët nuk duhet të nënvlerësojë vlerën e frutave. Përkundrazi: Disa fruta janë veçanërisht të vlefshme sepse jo vetëm që ndihmojnë në uljen e rrezikut të diabetit, por edhe në trajtimin e sëmundjes. Përmbajtja e lartë e fibrave dhe antioksidantëve shkakton rënie të sheqerit në gjak dhe redukton stresin oksidativ dhe dëmtimin nga radikalet e lira.

  Këto mund të bëhen problem në sëmundjet kronike. Prandaj, njerëzit me diabet duhet të sigurohen që të hanë rregullisht fruta të freskëta ose të ngrira. Një vendim i vonuar mund të ndikojë në shëndetin e tyre në afat të gjatë.

  Luleshtrydhe të ngrira

  Luleshtrydhet – një trajtim i ëmbël me një numër befasues të përfitimeve shëndetësore! Një filxhan me luleshtrydhe të ngrira përmban vetëm 7 gram sheqerna natyrale dhe 3 gram fibra. Por kjo nuk është e gjitha, luleshtrydhet janë të pasura edhe me vitaminë C. Kjo vitaminë ka veti mbrojtëse ndaj qelizave të dëmshme që mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve kronike si diabeti.

  bei Diabetes helfen_01

  Luleshtrydhet përmbajnë gjithashtu antioksidantë, të cilët luftojnë inflamacionin dhe rrisin ndjeshmërinë ndaj insulinës. Kjo ndihmon trupin të përgjigjet më mirë ndaj insulinës.

  Pra, në përgjithësi, luleshtrydhet nuk janë vetëm një frut i shijshëm, por edhe një zgjedhje shumë e shëndetshme për të gjithë. Pra, trajtojini vetes një filxhan me këto bomba vitaminash – trupi juaj do t’ju falënderojë!

  Mjedra të ngrira

  Kur bëhet fjalë për ushqim të shëndetshëm, nuk mund t’i mposhtni këto kokrra të vogla! Jo vetëm që janë jashtëzakonisht të larta në fibra dhe të ulëta në sheqer, ato gjithashtu mbështesin stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak pas ngrënies – veçanërisht paketat e energjisë nga Atom. Sekreti i një diete të ekuilibruar qëndron në kurat e vogla, por të fuqishme mrekullibërëse si këto.

  bei Diabetes helfen_02

  Boronica të ngrira

  Boronicat janë shumë më tepër se thjesht manaferrat e vogla blu! Ato nuk janë vetëm tepër të shijshme, por edhe superushqime të vërteta! Kombinimi i ushqyesve të tyre dhe përbërësve thelbësorë mund të na ndihmojë të mbajmë nivelet e sheqerit në gjak të qëndrueshëm dhe të përmirësojmë shëndetin tonë.

  bei Diabetes helfen_03

  Si funksionon saktësisht kjo? Manaferrat e pasura me fibra ngadalësojnë përthithjen e sheqerit, ndërsa vitaminat C dhe K dhe antocianinet reduktojnë rrezikun e diabetit. Nëse kjo nuk është ende arsye e mjaftueshme që ju të shijoni një tas të madh me boronica, ne nuk e dimë se çfarë është!

  Qershitë e ngrira

  E keni menduar ndonjëherë sa të vlefshme mund të jenë qershitë për shëndetin tuaj? Ky frut nuk është frut i zakonshëm, por një gjigant i vërtetë ushqyes! Qershitë janë të pasura me vitaminë C, kalcium dhe magnez – të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që trupi ynë ka nevojë për të qëndruar të shëndetshëm. Por kjo nuk është e gjitha: qershitë përmbajnë edhe polifenole që kanë veti anti-inflamatore dhe antioksiduese. Një bekim i vërtetë për njerëzit me diabet, sepse qershitë e ngrira mund të shërbejnë si një mbështetje e vlefshme në trajtim.

  bei Diabetes helfen_04

  Të gjithë duhet të kenë parasysh qershitë kur bëhet fjalë për të qëndruar të shëndetshëm. Të mbushura me përbërës të shëndetshëm, qershitë meritojnë po aq vëmendje sa frutat e tjera të njohura. Pra, pse të mos i merrni më shpesh ato fruta të vogla të kuqe dhe t’i jepni trupit tuaj të gjitha lëndët ushqyese të mira që i nevojiten? Shëndeti juaj do t’ju falënderojë!

  Avokado e ngrirë

  Thirrje të gjithë adhuruesve të avokados: a e dini se avokadot janë në të vërtetë fruta dhe tepër të shëndetshme në të njëjtën kohë? Edhe pse shumë mund t’i klasifikojnë ato si perime, ato përmbajnë një fuqi të vërtetë ushqyese. E përkryer për diabetikët! Për shkak të përqendrimit të ulët të sheqerit dhe profilit mbresëlënës të lëndëve ushqyese, ato mund të ndihmojnë për të arritur dhe mbajtur një nivel të qëndrueshëm të sheqerit në gjak.

  bei Diabetes helfen_05

  Përveç yndyrave të shëndetshme, ata marrin pikë edhe me vitamina të rëndësishme si vitamina E dhe acidi folik, si dhe minerale si kaliumi dhe magnezi. Kush do ta kishte menduar se ky frut jeshil kishte kaq shumë gjëra të mira për të ofruar?

  spot_imgspot_img