9 C
Switzerland
More

  Ushqimet për mendje të shëndetshme

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Ushqimet që përmirësojnë shëndetin e trurit dhe parandalojnë demencën.

  Dieta e pasur me flavonoide mund të forcojë shëndetin e trurit dhe të ulë rrezikun e demencës. Gjumë i mjaftueshëm dhe aktivitet fizik ndikojnë pozitivisht, ndërsa ushqimet jo të shëndetshme dhe mungesa e gjumit rrisin rrezikun e problemeve të kujtesës.

  Avokado ushqimi

  Avokado

  Pëlqeni të hani guacamole, ta shtypni avokadon në tost ose ta prisni në kubikë për sallatë apo në një tas me oriz? Avokadot përmbajnë yndyra të shëndetshme monounsaturated, të cilat sipas studimeve ndihmojnë në uljen e sëmundjeve vaskulare dhe ofrojnë energji të shkëlqyer për trurin, pa problemet që vijnë me karbohidratet e thjeshta ose yndyrnat e ngopura.

  Brokloli

  Brokoli

  Pëlqeni brokolin e zier, në kavurma apo në smoothie? Shtoni më shumë brokoli në dietën tuaj për shkak të përfitimeve të tij shëndetësore. Brokoli, si perime brerëzillore, përmban sulforafan, e cila ndihmon në uljen e inflamacionit dhe mbështet shëndetin e trurit.

  Studime të fundit tregojnë se sulforafani ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore, duke ofruar mbrojtje për sistemin nervor dhe ulur barrën e sëmundjeve neurodegjenerative.

  Boronica

  Boronica

  Pëlqeni boronicat në mëngjes? Ato janë të pasura me flavonoide që mbrojnë trurin dhe rrisin rrjedhën e gjakut cerebral. Studime të fundit sugjerojnë se boronicat mund të ngadalësojnë rënien kognitive dhe janë burim i mirë i antioksidantëve, si antocianinat, që luftojnë stresin oksidativ dhe inflamacionin.

  ve

  Vezë

  Vezët janë një burim i mirë proteinash, veçanërisht për vegetarianët dhe ata që ndjekin një dietë bimore. Të verdhat e vezëve përmbajnë kolinë, e cila është esenciale për prodhimin e acetilkolines, një neurotransmetues i rëndësishëm për sistemin nervor parasimpatik dhe memorien.

  Kolinë gjendet në ushqime të ndryshme, por koncentrimi më i lartë ndodhet në të verdhat e vezëve. Rëndësia e acetilkolines është e ndjeshme për funksionin normal kognitiv dhe ajo mungon ndjeshëm në rastet e sëmundjes së Alzheimerit.

  Peshk i yndyrshëm

  Salmoni, sardelet dhe skumbri janë shembuj të peshkut të yndyrshëm që përmbajnë acidin yndyror omega-3. “Këto yndyrna esenciale janë thelbësore për mirëmbajtjen e shëndetit të trurit dhe janë lidhur me përmirësimin e memorjes, rregullimin e humorit dhe uljen e rrezikut të rënies kognitive.”

  Acidet yndyrore omega-3 gjithashtu janë të rëndësishme për krijimin e qelizave të reja nervore dhe mbrojtjen e qelizave të trurit nga dëmtimi.

  Perime me gjethe

  Mjekët dhe nutricionistët i inkurajojnë pacientët të konsumojnë më shumë perime me gjethe sepse ato janë të pasura me lëndë ushqyese. “Perimet me gjethe si spinaqi dhe lakra janë të mbushura me vitamina, minerale dhe antioksidantë.

  Ato promovojnë funksionin shëndetësor të trurit duke zvogëluar inflamacionin dhe duke përmirësuar performancën kognitive”. Magnesiumi është një mineral i rëndësishëm që gjendet në perimet me gjethe dhe që ndihmon në relaksimin e trupit, të ul presionin e gjakut dhe efektet e stresit.

  Peshku tunë

  Peshku Tunë është një peshk me pak yndyrna që përmban tirozinë, një acid i rëndësishëm amino që ndihmon në prodhimin e neurotransmetuesve në tru. Këto përfshijnë dopaminën, e lidhur me trurin e majtë, dhe norepinefrinën, e lidhur me trurin e djathtë. Tunë përmban gjithashtu kreatinë në koncentrime të larta, e cila ushqen qelizat e trurit dhe muskulit me ujë për të parandaluar dehidratimin.

  Shafran indie

  Ereza japin shumë shije dhe si bonus mund të kenë komponimet e rëndësishme që trupi i nevojitet. Shafrani Indian është një përbërës i zakonshëm që gërmohet apo pritet i freskët, ose përdoret si pluhur në kërri. Shafrani Indian, që përmban kurkumin, është i mahnitshëm pasi ka efekte kundër inflamacionit, dhe gjithashtu lidhet me amiloidin dhe tau të shoqëruar me sëmundjen e Alzheimerit, kështu që ka mekanizma të shumtë për të mbështetur shëndetin e trurit.

  Xhenxhefil

  Një ere të tjere që përdoret si i freskët dhe në formë pluhuri është xhenxhefili. Xhenxhefili si e antiinflamatore potente kontribuon në përmirësimin e funksionit kognitiv. Efectet antioksiduese gjithashtu besohet se mbrojnë neuronët nga stresi oksidativ që është baza e sëmundjeve neurodegenerative si Parkinson dhe Alzheimer.

  Ginkgo biloba

  Ginkgo Bilobaihet për përmirësimin e memorjes dhe funksionit kognitiv. Besohet të përmirësojë rrjedhën e gjakut drejt trurit dhe të mbrojë qelizat e trurit nga dëmtimi oksidativ. Disa hulumtime mbështesin avantazhet e mundshme në rënien e kognicionit që lidhet me moshën.

  Ushqimet e fermentuara

  Ushqimet e fermentuara, si kimchi, kefiri, kombucha, lakrori fermentuar dhe kos, mund të jenë gjithashtu të dobishme për trurin. Hulumtimet kanë vërtetuar se truri dhe zorrët komunikojnë nëpërmjet sistemit nervor dhe imunitar. Ndërrimi i bakterieve në zorrë me probiotikë dhe prebiotikë, dhe mos e tepruarit e antibiotikëve, mund të luajë rol në përmirësimin e funksionit të trurit.

  Ushqimet që kultivojnë një mikrobiomë të shëndetshëm do të shërbejnë ndoshta si “ilace” për të trajtuar ose ngadalësuar fillimin e të gjitha sëmundjeve që lidhen me moshën, përfshi ato që ndikojnë trurin.

  spot_imgspot_img