7.3 C
Switzerland
More

  Skandali i TikTok-ut

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Konfuziteti rreth gjetjeve për alkoolin

  Çeshtja e abstenuesit ka rëndësi Gjetjet e fundit mbi alkoolin...

  Pse i idealizojmë dashuritë e para?

  Jemi ato që besojmë. A është ky fati, apo...

  A është refuzimi romantik më keq se sa rrugëtimi romantik?

  Si këto pengesa kërcënojnë romancën Frika e refuzimit dhe humbja...

  Bëni zgjedhje më të mira në ushqim!

  Vetëdija mund të ndihmojë në menaxhimin e një rredhe...

  Qëllimi i vërtetë i jetës

  Rregulla për një jetë më autentike, më të kuptueshme Filozofi...

  Teilen

  FBI ndërmerr masa për mbikëqyrjen e dyshuar të përdoruesve

  Tiktok kohët e fundit është përballur me kritika për oreksin e tij të madh për të dhëna. Madje ka raportime se autoritetet në SHBA po hetojnë operatorin Bytedance. Pretendimi është se aplikacioni monitoronte përdoruesit e Kinës me porosi.

  Në Tiktok do të gjeni shumë këshilla të shpejta për blerje, udhëzime kreative gatimi dhe meme qesharake. Nuk është çudi që aplikacioni është bërë prej kohësh një nga shoqëruesit e domosdoshëm të brezit të ri. Por pavarësisht gjithë entuziazmit, duhet të jemi të vetëdijshëm se aplikacioni kërkon një uri të madhe për të dhëna. Madje në SHBA po diskutohet një ndalim dhe Departamenti i Drejtësisë dhe FBI gjithashtu kanë mbajtur nën vëzhgim Tiktok. Vlen të pyesni në mënyrë kritike se cilat të dhëna personale jeni të gatshëm të zbuloni.

  Sipas informacioneve të brendshme të “Forbes”, kompania dyshohet se ka monitoruar të dhënat e përdoruesve të platformës për llogari të shtetit kinez. Një konfirmim për këtë është tashmë i disponueshëm. Tani i takon autoriteteve të përcaktojnë nëse kjo është një sjellje e izoluar e punonjësve apo një çështje sistematike.

  FBI heton aplikacionet që bashkëpunojnë me Kinën për të dhënat e përdoruesve

  Sipas raportimeve të “Forbes”, aksioni i fundit i mbikëqyrjes së kompanisë ka pasur pasoja të mëdha. Me sa duket, Departamenti Amerikan i Drejtësisë më pas nisi një hetim zyrtar dhe tani po kërkon akses në dokumentet përkatëse. FBI tashmë ka marrë në pyetje disa punonjës të kompanisë. Megjithatë, të dyja autoritetet ende nuk kanë komentuar mbi hetimin. Mbetet për t’u parë se çfarë zhvillimesh do të ketë në këtë rast.

  Një incident shqetësues u bë tituj në vjeshtë: punonjësit e Tiktok përdorën të dhënat e vendndodhjes për të monitoruar sjelljen e lëvizjes së disa gazetarëve amerikanë. Arsyeja? Mbulimi kritik i aplikacionit dhe lidhjet e mundshme me qeverinë kineze. Operatori Bytedance vjen nga Kina dhe sjellja e paskrupullt duket se është pjesë e biznesit të përditshëm edhe këtu. Një zbulim rrëqethës që tregon se sa i gjerë dhe i dëmshëm mund të jetë keqpërdorimi i të dhënave.

  Tiktok spionierte_02

  Kompania Bytedance konfirmoi së fundmi se po monitoronte aktivitetin e përdoruesve në platformën e njohur video TikTok. Një hetim i brendshëm zbuloi shkelje nga punonjës individualë që janë pushuar nga puna. Bytedance dënon këto veprime nga të përfshirët dhe thekson se këto janë raste të izoluara. Kompania punon në mënyrë aktive me autoritetet dhe qëndron për një sqarim të hapur të incidenteve. Prandaj, përdoruesit e TikTok mund të vazhdojnë të mbështeten në përdorimin e sigurt të aplikacionit.

  Si u shënjestrua TikTok nga qeveria amerikane

  Presioni i qeverisë amerikane mbi Bytedance nuk është lajm. Tashmë nën administratën Trump, akuzat për spiunazh u bënë kundër TikTok dhe përdorimi i tij në pajisjet qeveritare u ndalua. Si rezultat, Bytedance bëri disa lëshime, duke përfshirë vetëm përpunimin e të dhënave të përdoruesve të SHBA brenda kufijve kombëtarë. Megjithatë, veprimi më i fundit i mbikëqyrjes tregon se edhe kjo nuk ofron një garanci 100% ndaj autoriteteve kineze që të kenë akses në të dhënat.

  Hetimi i fundit hedh dritë të re mbi polemikën e Tiktok. Javët e fundit, diskutimi për një ndalim të plotë të aplikacionit është intensifikuar. Presidenti Joe Biden kohët e fundit bëri thirrje që Bytedance të heqë plotësisht aksionet e saj në Tiktok. Nëse kompania nuk e merr këtë hap, nuk mund të përjashtohet një ndalim mbarëkombëtar i aplikacionit në SHBA. Këto zhvillime e bëjnë gjithnjë e më të qartë se Tiktok dhe pronarët e tij ngrenë pyetje serioze dhe se ne të gjithë duhet të mendojmë me kujdes se si ndërveprojmë me këtë aplikacion dhe shërbime të tjera të ngjashme.

  spot_imgspot_img