17.2 C
Switzerland
More

  Lule lumturie

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Respekti, themeli i marrëdhënieve

  Elementi kyç në çdo marrëdhënie është respekti; humbja e...

  Ndryshoni perspektivën në romancë!

  Kini pritshmri realiste për marrëdhëniet dhe romancën Dashuria nuk është...

  Jeni së bashku për arsyet e duhura

  Mësimet e dashurisë Para se të fillojmë të flasim për...

  Kërkoni pozitivetin: Mësim për çiftet e reja

  Një udhëzim për të forcuar marrëdhënien në çift Shumë çifte...

  Lumturia që kërkoni është tashmë këtu!

  Kam qenë një kërkues i lumturisë për shumë, shumë...

  Teilen

  Pse duhet t’i keni këto lule në oborrin tuaj

  Një lule që jo vetëm që të bën përshtypje me bukurinë e saj, por është edhe tepër e qëndrueshme është Barbarosa. Ekspertët kanë zbuluar se mund të ndihmojë me pagjumësinë dhe dhimbjet e kokës, prandaj ia vlen të keni të paktën një në shtëpi.

  Secila nga gjethet e saj ka simbolikën e saj, por mbi të gjitha barbaroza qëndron për të sjellë fat. Është një nga lulet më të njohura sepse është shumë e fortë dhe e lehtë për t’u kujdesur. Megjithatë, në fillim të sezonit, kërkon pak vëmendje shtesë për të zbukuruar ballkonin me lulëzimin e tyre të bujshëm nga pranvera në vjeshtë. Por ia vlen, sepse asnjë pamje tjetër nuk e ndriçon zemrën si parajsa e lulëzuar në ballkonin tuaj.

  Barbaroza – Barishte unike me aromë magjepsëse

  Barbaroza është një barishte shumëvjeçare magjepsëse me një aromë dehëse dhe pamje intriguese. Gjethet e saj me gjethe dhe me push i japin asaj një pamje ekzotike, si palma, e kurorëzuar nga lule të vogla rozë të bukura që mund të arrijnë 50 centimetra lartësi. Me më shumë se 400 lloje të njohura, barbaroza është një gjini bimore shumë e larmishme, lulet e së cilës shkëlqejnë me ngjyra të ndryshme, në varësi të varietetit.

  Blüten des Glücks

  Për shkak të bukurisë dhe aromës së saj magjepsëse, ajo mbillet në shumë kopshte si një bimë zbukuruese dhe nuk quhet kot “Mbretëresha e Kopshteve”. Me origjinë nga Afrika e Jugut, barbaroza është përdorur për shekuj si një ilaç tradicional, veçanërisht në trajtimin e plagëve, sëmundjeve virale dhe dhimbjeve të fytit. Prandaj, barbaroza është një xhevahir midis bimëve, i cili kombinon si estetikën ashtu edhe fuqitë shëruese.

  Si mund të ndihmojnë geraniumet në trajtimin e herpesit

  Geraniumet nuk janë vetëm një dekorim i bukur për kopshtin, por gjithashtu kanë veti të shumta që promovojnë shëndetin. Studimet e fundit konfirmojnë se disa elementë në këtë bimë mund të reduktojnë viruset e herpesit dhe të ndihmojnë në shërimin. Por kjo nuk është e gjitha! Geraniumet balancojnë hormonet, përmirësojnë shëndetin e veshkave dhe reduktojnë shenjat e parakohshme të plakjes. Ato forcojnë imunitetin tonë, qetësojnë sistemin nervor dhe lehtësojnë dhimbjet e kokës dhe ngurtësimin e muskujve. Geraniumet gjithashtu mund të kenë një efekt shërues për ngërçet e barkut dhe problemet e lëkurës si ekzema dhe skuqjet. Për shkak të efektit të tyre detoksifikues, ato përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe rregullojnë presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës. Edhe hemorroidet dhe era e keqe mund të luftohen nga geraniumet. Ato janë përdorur në kuzhinë dhe mjekësi që nga kohra të lashta dhe janë ende një mjet i vlefshëm për të mbështetur mirëqenien tonë sot.

  Llojet më të njohura të geraniumeve të ballkonit

  Është një kënaqësi e vërtetë të shohësh këtë specie të mrekullueshme lulesh që lulëzojnë në ballkone me diell. Mbizotërojnë një shumëllojshmëri speciesh, por barbaroza (Pelargonium peltatum) dhe barbaroza e zonuar (Pelargonium zonale) janë në krye të listës së popullaritetit. Paleta e ngjyrave varion nga e kuqja e zjarrtë në vjollcën e butë, ku e bardha dhe roza janë gjithashtu klasike. Megjithatë, para se të vendosni ekzemplarin e mrekullueshëm në pushim, ju rekomandojmë ta mbani në një vend të sigurt në një temperaturë të ftohtë.

  Jepini luleve tuaja një kujdes të dashur duke prerë butësisht çdo gjethe të ngordhur dhe duke u siguruar që të ujitet rregullisht çdo katër javë.

  spot_imgspot_img