7.9 C
Switzerland
More

  Rëndësia e pastrimit të fytyrës

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Shkenca thotë që të mos flini tepër gjatë fundjavës

  Vonesa sociale nga ndryshimi i kohës së zgjimit mund...

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Teilen

  Lëkura juaj ka nevojë për të: Një udhëzues për rutinën optimale të pastrimit

  Pastrimi i plotë është thelbësor për lëkurë të shëndetshme dhe rrezatuese. Faktori vendimtar këtu është zgjedhja e një agjenti pastrimi që i përshtatet saktësisht nevojave individuale të lëkurës tuaj. Kjo është mënyra e vetme për të siguruar që pastrimi të funksionojë në mënyrë optimale dhe që lëkura juaj të pajiset me gjithçka që i nevojitet për të treguar formën e saj më të mirë.

  A duhet ta pastroj fytyrën në mëngjes dhe pasdite?

  Jo pa arsye na pyesin vazhdimisht nëse pastrimi i fytyrës dy herë në ditë është vërtet i nevojshëm. Përgjigja jonë e qartë dhe e patjetërshushme për këtë pyetje është: Absolutisht! Veçanërisht në mëngjes, është shumë e rëndësishme që fytyra të pastrohet nga qelizat e vdekura të lëkurës, toksinat dhe yndyra e tepërt që janë grumbulluar gjatë natës.

  Die Bedeutung der Gesichtsreinigung_

  Duke përdorur pastruesin e duhur, ju mund ta përgatisni lëkurën tuaj për ditën në një bazë të freskët dhe të ekuilibruar dhe të siguroheni që produktet e kujdesit të lëkurës të funksionojnë në mënyrën më të mirë të tyre.

  Megjithatë, sigurohuni që të mos harroni kurrë të pastroni fytyrën në mbrëmje. Kjo është mënyra e vetme për të siguruar që asnjë mbetje e make-up-it, papastërtia apo depozitat e përditshme të mos shqetësojnë procesin e rigjenerimit të lëkurës, i cili zhvillohet veçanërisht gjatë natës. Pra, mos rrezikoni dhe zgjidhni një pastrues efektiv për të parandaluar problemet e lëkurës.

  Pse është i rëndësishëm pastrimi?

  Lëkura është e ekspozuar ndaj një sërë faktorësh mjedisorë gjatë gjithë ditës që mund të grumbullohen në fytyrën tonë në formën e baktereve dhe papastërtive. Pastrimi i plotë është thelbësor për të hequr në mënyrë efektive këtë shtresë dhe për të krijuar një kanavacë të pastër për produktet pasuese të kujdesit të lëkurës.

  Poret e bllokuara jo vetëm që mund të çojnë në puçrra të bezdisshme, por gjithashtu parandalojnë thithjen e përbërësve aktivë nga kremrat dhe serumet hidratues. Pastrimi i përditshëm ndihmon në shpërbërjen e këtyre bllokimeve dhe mundëson depërtim më të thellë të lëkurës, në mënyrë që të përfitoni më pas nga produktet e kujdesit të mëvonshëm.

  Si ta pastroni, mënyra e duhur

  Kërkohet trajtim i kujdesshëm për pastrimin optimal të fytyrës. Merrni kohën tuaj dhe masazhoni butësisht pastruesin tuaj për të paktën një minutë. Për të pastruar në mënyrë efektive lëkurën tuaj dhe për të maksimizuar përbërësit aktivë që e rinovojnë dhe e zbukurojnë atë. Idealisht, lërini vetes 1-3 minuta nëse keni mundësi. Shmangni fërkimin, fërkimin ose larjen e lëkurës tuaj.

  Die Bedeutung der Gesichtsreinigung_02

  Kur zgjidhni temperaturën e ujit, duhet të keni parasysh se uji i nxehtë mund të lejojë që vajrat esencialë të shpëtojnë – ndryshimet e menjëhershme të temperaturës, nga ana tjetër, e tendosin lëkurën. Ne ju rekomandojmë të shpëlani fytyrën me ujë të vakët ose të ftohtë dhe të ndiqni udhëzimet e pastruesit. Së fundi, ky produkt ju ofron mënyrën më të mirë për të mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të ushqyer.

  Pse po u themi jo indeve të fytyrës?

  Ndërsa pecetat për heqjen e grimit mund të ndihmojnë në heqjen e grimit, papastërtive dhe lëkurës së vdekur, ato nuk janë zëvendësim për një pastrim të plotë të fytyrës. Ata nuk mund të heqin në mënyrë efektive të gjitha papastërtitë, duke e lënë lëkurën tuaj jo aq të freskët dhe të pastër sa mund të ishte.

  Për më tepër, për shkak të konservuesve, shumë prej tyre përmbajnë kimikate potencialisht të ashpra që mund të shkaktojnë edhe acarim të lëkurës. Është më mirë të zgjidhni një metodë alternative për pastrimin e butë dhe efektiv të lëkurës tuaj. Pra, duhet të përdorni një metodë tjetër pastrimi për të pastruar plotësisht lëkurën tuaj nga papastërtitë dhe papastërtitë.

  spot_imgspot_img