-1.2 C
Switzerland
More

  Frutat e përditshme për një jetë të shëndetshme

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Dashuria nuk mjafton

  Përtej dashurisë: zbulimi i vlerave të vërteta në marrëdhënie Në...

  Hiqni filtret dhe përdorni hile të thjeshta për të rritur shkëlqimin tuaj natyror

  Bukuria natyrore: si të shndërrosh vetë-besimin dhe elegancën autentike...

  A duhet ti jap fund kësaj marrëdhënie

  Vendimi për marrëdhënien është i juaji. Mos lejoni të...

  Fillerat dermal: trendi i ri në luftën kundër plakjes

  Fillerat dermal: sekreti i ri për anti-plakje dhe një...

  Elementi ndërtues ose shkatërrues i marrëdhënies

  Hapësira dhe ndërlidhja: Magjia e ndershëmërisë në lidhjet romantike Në...

  Teilen

  Frutat janë thesari i antioksidantëve dhe vitaminave

  Frutat e stinës janë një thesar i çmuar i antioksidantëve dhe vitaminave që ndihmojnë në mbajtjen e trupit tuaj shëndetshëm. Nëse ju synoni të jetoni një jetë të pastër dhe të shëndetshme, zgjedhja e konsumimit të frutave të stinës është një strategji e mprehtë dhe e zgjuar.

  Fruta 02

  Çdo stinë ofron fruta dhe perime që ofrojnë vitamina thelbësore, antioksidantë dhe lëndë të tjera ushqyese. Është e rëndësishme të keni një larmi ngjyrash dhe llojesh për të kënaqur nevojat e trupit tuaj.

  Kivi

  Një burim i pasur i vitaminës C për një shëndet të mirë dhe sportistë të përkushtuar. Me një sasi të lartë të polifenoleve dhe vitaminës E, ky frutë ofron avantazhe të shumta për shëndetin e njeriut.

  Kivi është një zgjedhje ideale për ata që kalojnë kohë në aktivitet fizik, pasi që përmban një larmi të madhe mineralesh, më nënvizuar kaliumi – më shumë se banania.

  Përtej kësaj, kivi ofron edhe magnez, zink dhe bakër të rëndësishme për funksionimin e trupit. Me këto karakteristika, kivi është një frutë që nënkupton një shtesë të rëndësishme për dijetën tonë të përditshme.

  Luleshtrydhet

  Si shumë pemë dhe lule të tjera, ato gjithashtu përmbajnë antocianina. Ky grup substancash është i njohur për fuqinë e tij si antioksidantë, që ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi.

  Përveç kësaj, antocianinet gjithashtu kanë një rol të rëndësishëm në rregullimin e mikro-qarkullimit dhe luftën kundër qarkullimit të dobët, një problem që ndikon në shfaqjen e ënjtjes dhe lëkurës me ngjyrë portokalli.

  Dardha

  Është një frut i pasur me fibra, të cilat ndihmojnë në rregullimin e aktivitetit të zorrëve dhe në ndjesinë e ngopjes. Përveç kësaj, ato ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi dhe furnizojnë lëndë ushqyese si kaliumi, që ndihmon në eleminimin e lëngjeve të tepërta.

  Pra, konsumimi i dardhës mund të ndihmojë në mbajtjen e trupit në formë dhe ndihmon në mbajtjen e një stili të jetesës të shëndetshëm.

  Mollët, herojët e zemrës

  Ajo e cila shton një mollë në ditë, i mbajtur larg mëkateve të ushqimit, e bën veten gati për një shëndet të mirë të zemrës. Mollët janë të pasura me pektinë, një fibër magjike prebiotike që ushqen bakteret e mira në zorrët tanë. Ky proces lufton kolesterolin “e keq” LDL dhe rrit nivelet e kolesterolit të mirë HDL.

  Por mollët nuk ndalojnë aty! Ata gjithashtu janë të mbushur me antioksidantë të mirësi si katekina dhe kuercetina, që ndihmojnë në mbrojtjen e zemrës dhe arterieve nga dëmtuesit e lirë.

  Kajsitë

  Ato janë një burim i çmuar i vitaminës A dhe vitaminës C, të cilat janë aleatë të shëndetit të lëkurës. Vitaminë C stimulon prodhimin e kolagjenit, një proteinë që ndihmon në mbajtjen e lëkurës së shëndetshme.Përveç kësaj, kajsitë janë pasur me hekur dhe kalium, që janë thelbësore për të luftuar lodhjen normale të ndryshimit të stinës.

  Kështu që, nëse dëshironi të mbani një lëkurë të shëndetshme dhe të freskët, mos harroni të përfshini kajsitë në dietën tuaj.

  spot_imgspot_img