11 C
Switzerland
More

  Si të siguroni një gjumë më të mirë

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  A mund të shërohen çiftet nga tradhëtit

  Çfarë zbulon hulumtimi për procesin e rikuperimit në një...

  Turpi, a mund të jetë i dobishë?

  Rivlerësimi i turpit: rëndësia për rikthimin e përgjegjësisë morale Turpi...

  Avantazhet e qarjes së mirë në një shoqëri të ndarë

  Filmat që shkaktojnë lot, të cilët tani janë të...

  Vendimi për të pasur një fëmijë – ose dy

  Ka ushtrime që mund t'ju ndihmojnë të vendosni për...

  Si ta dini nëse lidhja juaj është toksike

  Njohja e një marrëdhënie të pasigurtë mund të jetë...

  Teilen

  Gjumi është i domosdoshëm për mirëqenien tonë fizike dhe mendore.

  Kur flejmë, trupi ynë rigjeneron dhe riparon qelizat, indet dhe organet, ndihmon në mirëmbajtjen e sistemit imunitar dhe parandalon sëmundjet. Gjumi gjithashtu luanë një rol kritik në konsolidimin e kujtesës, mësimin dhe funksionimin kognitiv, duke i mundësuar trurit tonë të përpunojë dhe të ruajë informacionin. Prandaj, gjumi është një pjesë vitale e një stili të shëndetshëm jetese dhe tërheqja e një gjumi të mjaftueshëm mund të përmirësojë shëndetin tonë të përgjithshëm dhe cilësinë e jetës.

  Gjumi 02

  Kryeni ushtrime efektive

  Ushtrimi i rregullt dihet se përmirëson cilësinë e gjumit. Disa përfitime të rëndësishme përfshijnë uljen e stresit dhe ankthit, të cilat mund të ndikojnë në gjumë.

  Ndërkaq, aktivizimi i trurit rrit prodhimin e endorfinave, që janë kimikate natyrale që përmirësojnë gjendjen e ndjenjave dhe mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më të qetë. Gjithashtu, bërja e ushtrimeve të mira mund të ndihmojë në rregullimin e rrymës gjumore, duke bërë më të lehtë zgjimin nga gjumi, dhe zgjimin në të njëjtën kohë çdo ditë.

  Megjithatë, është e rëndësishme të shmangni ushtrimet shumë afër kohës së gjumit, pasi mund të rritë ritmin e zemrës dhe temperaturën e trupit, duke bërë të vështirë gjetjen e gjumit. Në vend të kësaj, është më mirë të kryeni rutinën tuaj të fitnessit të paktën disa orë para kohës së gjumit.

  Optimizojeni komoditetin e dhomës suaj të gjumit

  Krijimi i një mjedisit të favorshëm për gjumë është kyç për të marrë një gjumë më të mirë. Dhoma juaj e gjumit duhet të jetë e ftohtë, e errët dhe e qetë. Temperatura e rekomanduar për gjumë është midis 15-20°C.

  Mbajtja e dhomës në errësir mund të ndihmojë në të fjeturit më shpejt dhe të qëndrueshëm gjatë natës. Për ta arritur këtë, vishni një maskë për sy ose vendosni perde të zeza në dritaret tuaja. Zhurma është një problem që mund të pengojë gjumin, prandaj përdorni tapat për vesh ose investoni në një makinë për të bllokuar tingujt e padëshiruar.

  Mos e nënvlerësoni rëndësinë e një shtrati të mirë dhe jastëku, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e dhimbjeve në kurriz dhe qafë. Është një ide e mirë të zëvendësoni shtratin tuaj rreth një herë në dekadë.

  Apnea e gjumit

  Apneia e gjumit është një sëmundje e gjumit që prek miliona njerëz në të gjithë botën. Ajo karakterizohet nga ndërprerje të frymëmarrjes gjatë gjumit, e cila mund të çojë në rrjedhje e ftohjes dhe gjumë e prishur.

  Ndërprerjet e frymëmarrjes gjatë gjumit mund të shkaktojnë probleme shëndetësore të tjera, si tension i lartë i gjakut dhe sëmundje e zemrës. Nëse dyshoni se keni apnei të gjumit, është thelbësore të kërkoni trajtim.

  Mundësitë e trajtimit përfshijnë ndryshime në stilin e jetesës, si gjumi nëpërkëmbur, humbje peshe dhe shmangie të alkoolit. Përveç kësaj, ka trajtime mjekësore të disponueshme, si terapia të Vazhdueshme Pozitive me Ajër (CPAP), e cila përfshin vënien e një maskë që ofron presion ajri për të mbajtur rrugën e frymëmarrjes të hapur gjatë gjumit

  Thuaj jo kafeinës pas orës 2 të pasditës

  Kafeina është një stimulues që mund të shkaktojë ndjesi të pakëndshme dhe tronditje kur gjithçka që dëshironi është të flijeni. Efektet e kafeinës mund të zgjasin disa orë për të eliminuar plotësisht, kështu që sigurohuni të shmangni konsumimin e kafeinës në pasdite dhe mbasdite.

  Po ashtu, është e rëndësishme që të jeni të vetëdijshëm për burimet e tjera të kafeinës përveç kafes dhe pijes energjike, siç janë çaj, pijet e gazuara dhe çokolata.

  Provoni aplikacione të monitorimit të gjumit

  Ka shumë aplikacione për monitorimin e gjumit që janë të disponueshëm dhe mund të ju ndihmojnë të ndiqni modelet e gjumit tuaj. Këto aplikacione mund të ofrojnë njohuri të vlefshme për zakonet tuaj të gjumit dhe t’ju ndihmojnë të identifikoni fusha ku mund të përmirësoheni.
  SleepScore, PrimeNap dhe Sleep++ janë vetëm disa nga aplikacionet popullore që ofrojnë karakteristika si alarma inteligjente, të cilat ju zgjojnë gjatë fazës më të lehtë të gjumit, duke e bërë më të lehtë zgjimin dhe ndjekjen e freskët.

  Kufizo konsumimin e alkoolit para gjumi

  Gjithësej disa gota para fjetjes në të vërtetë shkaktojnë ndjesinë e lodhjes, por faktikisht ndërhyjnë në gjumë. Ato shkaktojnë ndërprerjen e ciklit të gjumit, duke bërë që të zgjohesh më shpesh gjatë natës. Përveç kësaj, alkooli mund të përkeqësojë apnea të gjumit e përmendur më lart. Prandaj, nëse ke qëllim të pish, sigurohu që të ndalosh disa orë para se të shkosh në shtrat.

  spot_imgspot_img