4 C
Switzerland
More

  Kanceri apo Alzheimeri nga antiperspirantët?

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Dashuria nuk mjafton

  Përtej dashurisë: zbulimi i vlerave të vërteta në marrëdhënie Në...

  Hiqni filtret dhe përdorni hile të thjeshta për të rritur shkëlqimin tuaj natyror

  Bukuria natyrore: si të shndërrosh vetë-besimin dhe elegancën autentike...

  A duhet ti jap fund kësaj marrëdhënie

  Vendimi për marrëdhënien është i juaji. Mos lejoni të...

  Fillerat dermal: trendi i ri në luftën kundër plakjes

  Fillerat dermal: sekreti i ri për anti-plakje dhe një...

  Elementi ndërtues ose shkatërrues i marrëdhënies

  Hapësira dhe ndërlidhja: Magjia e ndershëmërisë në lidhjet romantike Në...

  Teilen

  Demontimi i miteve antidjersë në lidhje me kancerin dhe Alzheimerin

  Shqetësimet në lidhje me antidjersit që mund të shkaktojnë kancer gjiri ose sëmundjen e Alzheimerit rezultuan të pabaza. Mbi katër dekada më parë, industria shëndetësore ngriti flamuj të kuq në lidhje me lidhjen midis antidjersës dhe demencës.

  antiperspirants 02

  Studimet kanë treguar prania më të lartë të aluminit në trurin e pacientëve me Alzheimer. Ishte bërë frika se alumini që ndalon përkohësisht dritareve të djersitjes tuaj mund të rritë rrezikun e problemeve neurologjike.

  Por me kalimin e kohës, nuk ka dalë asnjë provë për të mbështetur këtë teori. Në vend të kësaj, duket se Alzheimeri zvogëlon trurin tuaj, duke lënë pas një koncentrim më të lartë të aluminit.

  Në fakt, alumini në antiperspirantë nuk absorbohet fare nga lëkura juaj. Së paku, duket se alumini në tru është në fakt një pasojë e Alzheimerit dhe jo një shkak, dhe antiperspirantët gjithashtu mund të mos rrisin asnjë risk për demencë, duke përfshirë Alzheimerin.

  Shkencat e pakuptimta kanë nisur skarën e Alzheimerit, por një email zinxhir ishte përgjegjës për bindjen e shumë grave në vite ’90 se antiperspirantët rrisnin rrezikun e tyre për sëmundje të gjirit. Emaili i rremë pretendon se antiperspiranti mban substancat e dëmshme brenda trupit tuaj.

  Në fakt, të gjithë deodorantët nën sqetulla të bllokohen me djersën dhe kripën e trupit. Çfarë i largon toksinat më të dëmshme nga trupi yt? Urina dhe fecat tuaja. Dhe nuk ka asnjë të vërtetë në këtë mite mjekësore – Shoqata Amerikane e Kancerit thotë se nuk ka asnjë lidhje midis antiperspirantëve dhe kancerit të gjirit.

  spot_imgspot_img