4 C
Switzerland
More

  Njerëzit më jetëgjatë në botë i hanë këto 4 erëza

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Dashuria nuk mjafton

  Përtej dashurisë: zbulimi i vlerave të vërteta në marrëdhënie Në...

  Hiqni filtret dhe përdorni hile të thjeshta për të rritur shkëlqimin tuaj natyror

  Bukuria natyrore: si të shndërrosh vetë-besimin dhe elegancën autentike...

  A duhet ti jap fund kësaj marrëdhënie

  Vendimi për marrëdhënien është i juaji. Mos lejoni të...

  Fillerat dermal: trendi i ri në luftën kundër plakjes

  Fillerat dermal: sekreti i ri për anti-plakje dhe një...

  Elementi ndërtues ose shkatërrues i marrëdhënies

  Hapësira dhe ndërlidhja: Magjia e ndershëmërisë në lidhjet romantike Në...

  Teilen

  Njerëzit më jetëgjatë në botë: Sekretet e zonave blu

  Pesë rajonet e Zonave Blu njihen si shtëpia e njerëzve më jetëgjatë në botë. Në këto zona, njerëzit jo vetëm që jetojnë në moshën trishifrore, por truri dhe trupi i tyre ende punojnë në mënyrë të shkëlqyeshme.

  Erezat 02

  1. Shafran

  Shafrani, erëza e shijshme e njohur për vetitë e tij anti-inflamatore, ka një rëndësi të veçantë në ushqimin e popullsisë së Okinawas në Zonat Blu.

  Ky erëz i ndritshëm i verdhë është studiuar gjerësisht për aftësinë e tij për të neutralizuar radikalet e lira, zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të trurit dhe zemrës.

  Përveç kësaj, shafrani përmban kurkuminoidë, përbërës anti-inflamatorë që ndihmojnë në uljen e stresit oksidativ në trup. Hulumtimet kanë treguar se kurkumina në shafran ka efekte të rëndësishme në përmirësimin e kujtesës dhe vëmendjes, si dhe në uljen e ankthit.

  Shijueshëm dhe i shëndetshëm, shafrani mund të shtohet në përgatitjen e peshkut, perimeve të pjekura apo në supe dhe salcë, duke sjellë përfitime të shumta për jetëgjatësinë dhe mirëqenien.

  2. Piper i zi

  Kjo erëzë zakonisht konsumohet së bashku me shafranin, pasi ndihmon organizmin të përthithë më lehtë kurkuminoidët e dobishëm, por piperi i zi ka edhe avantazhet e veta,”

  Bërthama aktive, piparina, është treguar se përmirëson kujtesën dhe funksionin e përgjithshëm të trurit, duke e lejuar trurin të plaket më natyrshëm.

  Përdoren në praktikë në pothuajse çdo gjë – frittatas, supa, patate të ëmbla të pjekura ose fasule, saladat ose noodles, në salca dhe salsat, dhe më shumë.

  3. Xhenxhefili

  Xhenxhifili është shumë i dobishëm për promovimin e jetëgjatësisë së shëndetshme, pasi përmban përbërës të njohur si gingerolë dhe shogaolë, dy përbërës që krijojnë një efekt antioksidant që redukton dëmin nga radikalët e lirë në trup.

  Ky aspekt është i dobishëm pasi dëmi nga radikalët e lirë mund të shkaktojë një rritje të stresit oksidativ, që mund të shkaktojë dhe përkeqësojë obezitetin. Ky dëm ndodh në nivel qelizor, por sapo ato qeliza të dëmtuara replikohen, ato mund të ndërhyjnë në proceset natyrale të organizmit që mbajnë homeostazën dhe rrisin nivelet e metabolizmit dhe energjisë.

  Qëndroni të kënaqur me xhenxhifilin në çaj, së bashku me perime të stufuara apo peshk, si pjesë e salcave apo marinadave, i shtuar në smoothie, ose në njërën nga këto receta të shijshme për pije.

  4. Hudhra

  Hudhra është një përbërës shumë i shfrytëzuar në Zonat Blu, dhe ofron benefite të konsiderueshme shëndetësore. Ajo ka vetitë anti-inflamatore, antimikrobiale, përmirëson funksionin e sistemit imunitar, ul kolesterolin dhe tensionin e gjakut. Hudhra është shumë e përdorshme në pjata të ndryshme, si pjekje perimesh dhe përgatitje të shumta gatimore.

  spot_imgspot_img