-1.2 C
Switzerland
More

  Mësoni pesë simptomat e menopauzës

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Dashuria nuk mjafton

  Përtej dashurisë: zbulimi i vlerave të vërteta në marrëdhënie Në...

  Hiqni filtret dhe përdorni hile të thjeshta për të rritur shkëlqimin tuaj natyror

  Bukuria natyrore: si të shndërrosh vetë-besimin dhe elegancën autentike...

  A duhet ti jap fund kësaj marrëdhënie

  Vendimi për marrëdhënien është i juaji. Mos lejoni të...

  Fillerat dermal: trendi i ri në luftën kundër plakjes

  Fillerat dermal: sekreti i ri për anti-plakje dhe një...

  Elementi ndërtues ose shkatërrues i marrëdhënies

  Hapësira dhe ndërlidhja: Magjia e ndershëmërisë në lidhjet romantike Në...

  Teilen

  Menopauza është një proces që ndodh tek gratë nga të 40-at ose 50-at e tyre. Kjo gjendje manifestohet me mungesën e ciklit menstrual për një periudhë kohore.

  Mungesa e ciklit menstrual nuk është për shkak se mund të jeni shtatzënë, por për shkak të rënies natyrale të hormoneve, shkruan Belly Belly. Por cilat janë simptomat e menopauzës?

  Wechseljahre02

  Menstruacione të parregullta

  Për shumë gra, fillimi i menstruacioneve të parregullta është shenja e parë e perimenopauzës. Hormonet fillojnë të ndryshojnë dhe nivelet e tyre fillojnë të bien.Teksti është gramatikisht i saktë.

  Djersitjet e natës

  Një nga simptomat më të pakëndshme të menopauzës është djersitja gjatë natës. Kjo ndodh kur nivelet e estrogjenit fillojnë të bien. Gjatë natës këto ndryshime të temperaturës duken të jenë më intensive sesa gjatë ditës pasi nuk jemi të vetëdijshëm për to derisa simptomat bëhen shumë intensive.

  Shqetësim gjumi

  Wechseljahre03

  Rënia e hormoneve, kryesisht estrogjenit dhe progesteronit, dhe luhatjet e temperaturës mund të çojnë në probleme me gjumin tek gratë në menopauzë.

  Thatësi vaginale dhe humbje e dëshirës seksuale

  Kur nivelet e estrogjenit bien, shfaqen thatësi, kruajtje dhe marrëdhënie të dhimbshme. Thatësia vaginale është simptoma më e zakonshme vaginale tek gratë.

  Metabolizëm i ulët

  Ndryshimet hormonale që shkaktojnë një metabolizëm më të ngadaltë janë fajtorë.

  spot_imgspot_img
  Previous article
  Next article