-1.2 C
Switzerland
More

  Fruta të stinës vs. sheqeri

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Dashuria nuk mjafton

  Përtej dashurisë: zbulimi i vlerave të vërteta në marrëdhënie Në...

  Hiqni filtret dhe përdorni hile të thjeshta për të rritur shkëlqimin tuaj natyror

  Bukuria natyrore: si të shndërrosh vetë-besimin dhe elegancën autentike...

  A duhet ti jap fund kësaj marrëdhënie

  Vendimi për marrëdhënien është i juaji. Mos lejoni të...

  Fillerat dermal: trendi i ri në luftën kundër plakjes

  Fillerat dermal: sekreti i ri për anti-plakje dhe një...

  Elementi ndërtues ose shkatërrues i marrëdhënies

  Hapësira dhe ndërlidhja: Magjia e ndershëmërisë në lidhjet romantike Në...

  Teilen

  Zbulojeni se a e rrisin frutat sheqerin në gjak

  Rekomandohet të konsumoni fruta, veçanërisht ato të stinës, çdo ditë, pasi ato janë një burim i pasur me fibra, vitamina, minerale dhe antioksidantë. Megjithatë, shumë besojnë se frutat kanë shumë sheqer dhe duhet t’i shmangim, pasi ato mund të shkaktojnë një rritje të niveleve të sheqerit në gjak.

  Por, a është e vërtetë? Nutricionistët Pooja Makhija dhe Luke Coutinho nuk janë dakord. Sipas tyre, kur hani fruta, është e pamundur të konsumoni mjaftueshëm fruktozë për të shkaktuar dëme.

  Nutricionistët rekomandojnë konsumimin e yndyrave, siç janë farat e lirit të njomur dhe arra të tilla si bajamet, në shtojcë me proteina, për të vonuar zbrazjen e stomakut.

  “Kjo do të na ndihmojë të korrigjojmë përfitimet e këtyre vitaminave dhe mineraleve të tretshme në ujë, të cilat nevojiten çdo ditë përmes dietës suaj, pasi trupi ynë nuk mund t’i ruajë ato pa u shqetësuar për sheqerin”, shtjelluan ata.

  spot_imgspot_img