6.2 C
Switzerland
More

  Opsionet e dushit dhe humbja e flokëve

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Njerëzit më jetëgjatë në botë i hanë këto 4 erëza

  Njerëzit më jetëgjatë në botë: Sekretet e zonave blu Pesë...

  Edhe vajzat mund të bëhen superheroina

  Vajzat mund të jenë superheroina Çdo histori ka superheroinën e...

  Peshëngritja dhe përtëritja e lëkurës

  Ushtrimi ka përfitime mahnitëse për lëkurën, veçanërisht peshëngritja Ushtrimi njihet...

  Përqindja e duhur e ushqimit dhe ushtrimeve

  Dieta dhe ushtrimi si shtylla e transformimit trupor Çelësi për...

  Teilen

  Dushi në formë të gabuar, shkakton rënie të flokëve

  Sam Cinkir, CEO i “Este Medical Group”, theksoi se është mjaft e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm për dëmet që mund të shkaktohen në flokët tanë nga dushet e nxehta. Duke e kuptuar se cilat janë faktorët kryesorë të shkaktarë të dëmtimeve, ai shpjegoi se uji i nxehtë mund të vë në rrezik shëndetin e përgjithshëm të fijeve të flokëve.

  “Ndërsa dushja ndihmon në relaksimin tonë fizik, një ujë shumë i nxehtë mund të dëmtojë lëkurën dhe flokët tuaj. Ky efekt ngadalëson rrjedhjen e gjakut dhe mund të ndikojë në qarkullimin e panevojshëm në skalp, duke ndikuar në shëndetin dhe rritjen e flokëve tona.” shtoi ai.

  Elementët të tilla si rënja e flokëve dhe zbokthi mund të jenë shumë të shqetësueshëm dhe dëmtues për vetëvete, dhe ai paralajmëroi për nevojën për të marrë masat e duhura për të shmangur këto shfaqje të përbashkëta në dushin tonë të përditshëm.

  Me fjalë të tjera, si qëllim kryesor, duhet të kemi kujdes në zgjedhjen e temperaturës së ujit në dushin tonë dhe të sigurohemi nga një qarkullim i mirë i gjakut në lëkurën tonë kryesisht tek sërish, për shëndetin dhe bukurinë e flokëve tanë.

  spot_imgspot_img