7.4 C
Switzerland
More

  Burimi i jetës: Pse uji është jetësor

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Edhe vajzat mund të bëhen superheroina

  Vajzat mund të jenë superheroina Çdo histori ka superheroinën e...

  Peshëngritja dhe përtëritja e lëkurës

  Ushtrimi ka përfitime mahnitëse për lëkurën, veçanërisht peshëngritja Ushtrimi njihet...

  Përqindja e duhur e ushqimit dhe ushtrimeve

  Dieta dhe ushtrimi si shtylla e transformimit trupor Çelësi për...

  Mënyra të shpejta për të larguar lodhjen e mëngjesit

  Sfidosni lodhjen e mëngjesit me 10 hapa të shpejtë Zgjohesh...

  Teilen

  Etja për shëndet – pse pirja e ujit është kaq e rëndësishme

  Qëndrimi i hidratuar është çelësi për shëndetin tuaj dhe mund të ketë një sërë efektesh duke filluar nga dhimbja e kokës deri te dehidrimi. Burrat duhet të pinë 3 litra ujë në ditë, femrat 2,2 litra, por mos harroni të pini mjaftueshëm! Nëse ndiheni edhe pak mirë, mbani parasysh paralajmërimet e natyrës dhe vazhdoni të pini ujë gjatë gjithë ditës.

  Kjo jo vetëm që do të parandalojë dhimbjet e kokës, por gjithashtu do të inkurajojë lëvizjet e rregullta të zorrëve. Pra, merrni kohë tani dhe bëni diçka të mirë për trupin tuaj – trajtojini me një gotë ujë!

  Wasser trinken_

  Si ndikon uji në nivelet tuaja të energjisë dhe pse është kaq i rëndësishëm

  A ndiheni sikur po vraponi shpejt bosh pasi keni konsumuar pije jo të shëndetshme? Ne kemi një këshillë për ju! Pi më shumë ujë! Po, keni dëgjuar mirë. Eliksiri i pastër, pa ngjyrë është një energjizues vërtet i mrekullueshëm.

  Një studim tregoi se metabolizmi i subjekteve u rrit me 30% pasi kishin pirë vetëm gjysmë litër ujë. Dhe pjesa më e mirë? Jo vetëm që do të përfitoni në afat të shkurtër, por gjithashtu do t’i arrini qëllimet tuaja për humbje peshe më shpejt në afat të gjatë. Pra, vazhdoni të shijoni korrigjimet tuaja të kafeinës, por në të njëjtën kohë qëndroni te motoja jonë: uji ia del mbanë! Pasqyrat tuaja të energjisë do t’ju falënderojnë.

  Lidhja midis ujit dhe trurit tonë

  Truri ynë i mrekullueshëm në fakt përbëhet nga një sasi e konsiderueshme uji – besoni apo jo, deri në 80 për qind! Por mjerisht, nëse ky “përbërës” jetik bëhet i pakët, atëherë kjo mund të ketë efekte serioze në kujtesën dhe përqendrimin tonë. Uji luan një rol kyç në transmetimin e sinjaleve në tru. Dhe jo vetëm kaq: edhe një deficit i vogël i këtij elementi të çmuar mund të na përshpejtojë rrahjet e zemrës. Pra, mos harroni të rezervoni me eliksirin jetëdhënës!

  spot_imgspot_img