-1.2 C
Switzerland
More

  Soja, ushqimi që ul nivelin e kolesterolit të keq

  spot_imgspot_img

  Ähnliche

  Dashuria nuk mjafton

  Përtej dashurisë: zbulimi i vlerave të vërteta në marrëdhënie Në...

  Hiqni filtret dhe përdorni hile të thjeshta për të rritur shkëlqimin tuaj natyror

  Bukuria natyrore: si të shndërrosh vetë-besimin dhe elegancën autentike...

  A duhet ti jap fund kësaj marrëdhënie

  Vendimi për marrëdhënien është i juaji. Mos lejoni të...

  Fillerat dermal: trendi i ri në luftën kundër plakjes

  Fillerat dermal: sekreti i ri për anti-plakje dhe një...

  Elementi ndërtues ose shkatërrues i marrëdhënies

  Hapësira dhe ndërlidhja: Magjia e ndershëmërisë në lidhjet romantike Në...

  Teilen

  Kolesteroli i nevojitet trupit tonë në sasi të caktuara, pasi luan një rol të rëndësishëm në procesin e tretjes, prodhimin e hormoneve dhe vitaminës D.

  Ai gjendet kryesisht në ushqimet me origjinë shtazore, por edhe në qelizat tona, dhe transmeton KP. Kolesteroli i tepërt ka tendencë të ngjitet në muret e brendshme të enëve të gjakut, gjë që mund të shkaktojë sëmundje të tilla si goditje në tru, presion i lartë i gjakut, arterosklerozë, sëmundje të zemrës, sëmundje të veshkave etj.

  Prodhohet në mëlçi dhe përqendrimi i tij në gjak lidhet kryesisht me dietën. LDL është i ashtuquajturi kolesteroli i keq dhe vlerat e lejuara në gjak janë 1.55-4.53 mmol/l. HDL është i ashtuquajturi kolesteroli i mirë dhe vlerat e lejuara janë 1.03–1.55 mmol/l. Nivelet e ngritura të LDL shkaktohen kryesisht nga dieta e papërshtatshme dhe stresi, ndërsa LDL i ngritur është tregues i mbrojtjes kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Një ushqim është vërtetuar të jetë veçanërisht i rëndësishëm kur bëhet fjalë për uljen e kolesterolit të keq.

  Soja

  Organizata Britanike e Shëndetësisë e quajti atë “ushqimi i përsosur” për enët e gjakut të shëndetshme. Ai është soja. Studimet e fundit kanë treguar se soja mund të ulë nivelet e kolesterlit të keq me 3%. Kjo përqindje mund t’ju duket e papërfillshme, por është jashtëzakonisht e rëndësishme për trupin tonë. Marrja e 25 gramëve në ditë të këtij ushqimi për gjashtë javë mund të ulë kolesterolin e keq në gjak për 3 deri në 4 për qind.

  spot_imgspot_img